7746 przepisów wegetariańskich
w tym 4933 wegańskich
w tym 4933 wegańskich
napisz do nas pomoc / FAQ | |
|
|
Ekspresowy dżem truskawkowy z wyraźnymi kawałkami owocówNa blogu Ptasi (link poniżej) przeczytaliśmy, że krótko gotowany dżem truskawkowy "niestety szybko się starzeje (po ok. 3 miesiącach zaczyna ciemnieć, a smak traci świeżość - jakby truskawki z niego parowały)". W zeszłym roku to sprawdziliśmy - dżem faktycznie traci powoli aromat i kolor, a w końcu robi się bardziej brązowy niż czerwony. U nas zajęło to dłużej niż 3 miesiące, ale też gotowaliśmy truskawki dłużej niż 5 minut. Dlatego do szybszego spożycia robimy dżem z tego przepisu, a resztę tradycyjnie, wg. przepisu "babcinego".
Średnia ocena:
[5.0
z 2 ocen]
| dodaj ocenę
| komentarze [4]
Rodzaj diety: wegańska
Składniki:1 kg soczystych, dojrzałych truskawek
100-200 g cukru + 15-25 g Żelfixu/ Dżemixu 3:1 lub cukier żelujący 3:1 (100-200 g) [*] ew. sok z cytryny do smaku Przygotowanie:Truskawki myjemy, odszypułkowujemy, umieszczamy w misce i zgniatamy rękoma (lub siekamy na drobniejsze cząstki, choć to dość pracochłonne). Jest to konieczne, bo całe truskawki są później niewygodne przy smarowaniu, a owoce same z siebie się nie rozpadną.
Truskawki umieszczamy w garnku, po zagotowaniu nieco zmniejszamy gaz i gotujemy jeszcze 5-15 min. od czasu do czasu mieszając. Sprawdzamy smak i ewentualnie dodajemy trochę soku z cytryny. Dodajemy Żelfix/ Dżemix i gotujemy jeszcze 1-3 min. - dłużej nie można, bo pogarsza to właściwości żelujące pektyny! Po zdjęciu z ognia mieszamy do zaniku piany - sama nie zniknie i będzie brzydko wyglądać w słoikach. Dżem jak najszybciej przekładamy do wyparzonych, najlepiej jeszcze gorących słoików, zakręcamy wyparzonymi nakrętkami, mocno zakręcamy i stawiamy do góry dnem, żeby lepiej się zassały. Kiedy pokrywki się wklęsną, odwracamy słoiki, żeby dżem opadł na dno. Zużywamy w przeciągu 3 miesięcy :) Wskazówki i uwagi:[*] Cukier żelujący to gotowa mieszanka cukru i substancji żelującej. 3:1 oznacza, że dany zagęstnik przeznaczony jest do dżemów "niskosłodzonych", w których waga owoców i cukru ma się jak 3:1 (np. 3 kg owoców i 1 kg cukru). My używamy mniejszej ilości zagęstnika, żeby otrzymać gęsty dżem, a nie galaretkę. Dlatego zamiast opakowania (40 g) Żelfixu/Dżemixu wystarczy 15-25 g, a zamiast zalecanej ilości (350 g) cukru żelującego ok. 100-200 g.
Nadesłał(a) chojnac,
dnia: Jun 9, 2011
Źródło/autor przepisu: na bazie m.in. http://cosniecos.blox.pl/2008/06/Dzem-truskawkowy.html
Widzisz w przepisie jakieś błędy, niedociągnięcia?
zgłoś to administratorowi
Zdjęcia do przepisu:Nowe komentarze:
Czytałam dawno temu w jakiejś książce, że pianę należy zdejmować/ szumować taką specjalną prawie płaską łyżką z dziurkami (chyba zwana szumowką). Nie pamiętam tylko dlaczego... Może ktoś się wypowie na ten temat?
Czy nie prościej krótko (żeby nie zrobić sosiku truskawkowego) potraktować truskawki mikserem lub blenderem przed ich zagotowaniem? Dana Jun 10, 2011 Podziel się wrażeniamiDodaj komentarz |
Podobne wg nazwy:Pseudo dżem z suszonych owoców (wegańska)Egzotyczny dżem cytrynowo-truskawkowy dla mamy (wegańska) Dżem truskawkowo-rabarbarowy z przyprawą do piernika (wegańska) Dżem truskawkowy "babciny" (bez zagęszczaczy) (wegańska) Ekspresowy sos meksykański (wegańska) Ekspresowa przyprawa warzywna (wegańska & RAW) Tortilla wiosenna ekspresowa (wegańska) Dżem mirabelkowy (wegańska) Granola z kawałków razowego chleba (wegańska) Deser truskawkowo-truskawkowy (lakto-wege) Ocenazamknij |
© 2000-2018 puszka.pl | napisz do nas |
~Tess Jun 2, 2015