7746 przepisów wegetariańskich
w tym 4933 wegańskich
napisz do nas pomoc / FAQ

OWOCE EGZOTYCZNE

Rodzaj owocu
Opis i Zastosowanie

Awocado
To mieszanka owocu z warzywem. Ma zieloną lub czarną skórkę i bogaty w tłuszcz miąższ. Dzięki temu, że smak awokado jest neutralny, można go używać zarówno do potraw słodkich, jak i pikantnych. Dojrzały owoc powinien być nieco miękki. Twardy, niedojrzały dojrzeje, jeśli położymy go w temperaturze pokojowej. Jest bardzo odżywczy i zawiera białko, potas, wapń, żelazo, witaminy (C, z grupy B, E oraz prowitaminę A) i lekkostrawny tłuszcz roślinny. Jadalny jest świeży, kremowozielonkawy miąższ, który w smaku przypomina orzechy. Owoc po przekrojeniu i wycięciu pestki należy skropić sokiem z cytryny, gdyż pod wpływem powietrza zmienia kolor na szary.

Banan milk
Banan azjatycki, mały (nie większy niż kciuk dorosłego człowieka). Ma ścisły miąższ pozwalający na smażenie. Bardzo dojrzały można jeść na surowo.

Belimbing
Odmiana karamboli. Małe owoce, kwaśne, smakiem przypominające cytrynę. Spożywa się na surowo, do sałatek i przetworów. daktyl Ma dużą wartość odżywczą i jest ceniony jako nieobciążające żołądka i jelit źródło energii.

Durian
Pochodzi z Indonezji. Uprawiany w krajach południowo-wschodniej Azji. Po malajsku "duro", znaczy róg. Rogami pokryta jest łupina owocu. We wnętrzu, podzielonym na wiele części, znajduje się jasnokremowy miąższ. Przyrządzany jak jarzyna, dodawany do zup i sałatek.

Figa
Owoc figowca, drzewa uprawianego w pasie tropikalnym i śródziemnomorskim. Do najlepszych odmian należy figa smyrneńska z Turcji i black mission z USA. Figa działa pobudzająco na trawienie i jest bogata w cukier, prowitaminę A i sole mineralne. Spożywa się suszone i świeże. W surowych miąższ wyjmuje się z łupiny łyżeczką, suszone można zjadać wraz z łupiną. Dodaje do potraw z ryżu, do ciast i wyrobów cukierniczych. Używana również do produkcji dżemów.

Granat
Owoc granatu właściwego , uprawiany na obszarze Morza Śródziemnego. Z soku wyrabia się syrop - granadinę i galaretki.

Gwajawa pospolita
Owoc drzewa guayava, pochodzącego z Peru. Ma soczysty miąższ o bardzo dużej zawartości witaminy C. Używany na kompoty i sok, spożywany również na surowo.

Jabłko cukrowe
Bardzo słodki owoc z rodziny flaszowcowatych. Występuje w Azji i Ameryce Południowej.

Jack fruit
Duży owoc drzewa rosnącego w południowo-wschodniej Azji. Ma podobny do brzoskwini zapach oraz słodki smak. Z powodu swoich rozmiarów sprzedawany zwykle w kawałkach. Niedojrzały owoc gotowany jest jak warzywo. Dojrzały spożywa się na surowo jako przekąskę lub dodatek do innych owoców. Po zmiksowaniu z lodem i cukrem przyrządza się z niego napój.

Karambola
Zwana też star fruit, oskomianem pospolitym. Pochodzi z wysp Indonezji. Ma kruchy, soczysty miąższ i cierpki smak. W przekroju poprzecznym ma kształt gwiazdy. Pokrojony na plastry spożywany jest na surowo. Używany do produkcji galaretek, dżemów i soków.

Kiwano
Rogaty, mały melon rosnący w krajach tropikalnych Azji i Afryki. Ma delikatny smak. Spożywany na surowo, smażony, dodawany do sałatek owocowych i napojów.

Kumkwat
Mały, pochodzący z Chin owoc jest rodzajem miniaturowej pomarańczy o słodkiej skórce i soczystym, lekko gorzkawym miąższu. Spożywa się go na surowo ze skórką. Sprzedawany świeży, w syropie i konserwowany.

Kwiat banana
Jadalne są nie tylko owoce, lecz także kwiat oraz liście banana. Liście służą do zawijania potraw i do wyrobu jednorazowych "kokilek", w których potrawy są gotowane na parze lub zapiekane. W kuchniach azjatyckich wykorzystuje się także kwiaty banana.

Langsat
Pokryty twardą, niejadalną skórka owoc drzewa rosnącego na Połwyspie Malajskim. Biały miąższ składa się z kilku segmentów. Jest jędrny, ma słodko-kwaskowaty smak i przyjemny aromat.

Liczi
Owoc pochodzący z południowych Chin, zwany też chińską śliwką. Spożywany na surowo i smażony w cukrze. Po wysuszeniu spożywany jako tzw. orzech liczi.

Limona
Mały, najczęściej zielony owoc podobny w smaku do cytryny, ale o intensywniejszym aromacie. Pochodzi z Archipelagu Malajskiego, uprawiany w krajach tropikalnych. Używany do przetworów, dodawany do lodów i sorbetów, jest także składnikiem sosów i dań kuchni orientalnych.

Longan
Pochodzi z Indii i Chin. Ma małe owoce o brązowej, zdrewniałej skórce i kwaskowatym orzeźwiającym miąższu. W smaku podobne do liczi. Spożywane są na surowo. Konserwowane w syropie, niekiedy smażone w cukrze, dodawane do sałatek owocowych.

Mango
Pochodzi z Indii. Rozróżnia się ponad 1000 odmian. Ma miąższ słodki i soczysty. Spożywany na surowo, w sałatkach, kompotach i dżemach. Składnik pikantnych pikli i chutneyów. Zniedojrzałego mango można przygotować jarzynę. W sprzedaży świeży, w puszkach, suszony i kandyzowany. Podawanie owocu mango: po przekrojeniu mango na pół i usunięciu mocno przyrośniętej pestki, należy naciąć miąższ w kratkę i wypchnąć go do góry.

Mangostan właściwy
Pochodzi z Indonezji. Pod twardą łuską ma 6-7 łatwo oddzielających się cząstek. W smaku delikatny i słodki. Spożywany na surowo. Przetwarzany na dżemy, galaretki i kompoty.

Marakuja
Zwana też męczennicą jadalną. Pochodzi z Brazylii. Ma wodnisty miąższ z dużą ilością pestek. Uprawiana w Ameryce Środkowej i w krajach poludniowo-wschodniej Azji. Liczy ponad 300 odmian. Używana głównie do wyrobu soków i lodów. Spożywana również na surowo.

Melon
Pochodzi z tropikalnych obszarów Afryki i środkowej Azji. Wyróżnia się kilka odmian. siatkowaty ma żółtawozielony miąższ, zimowy ma miąższ żółtawy, a odmiany kantalupa - pomarańczowy, bardzo słodki i aromatyczny. Hoduje się także melony miniaturowe. Spożywane są na surowo, ochłodzone. Często do wydrążonego z nasion melona dodaje się małe lub pokrojowe w kostkę owoce, ocukrzone i skropione alkoholem, które przed podaniem wkłada się na 2-3 godziny do lodówki. Kostki melona można marynować w occie. Z zielonego melona przyrządza się konfitury, używane do ozdabiania ciast.

Miechunka jadalna
Owoce rosnące w Afryce, Ameryce Południowej, Australii i Azji. Wielkości czereśni, zielone lub czerwone w sztywnej, podobnej do papieru powłoce. Mają kwaskowaty smak i aromatyczny zapach. Używane do sałatek, tortów i kompotów. Sprzedawane w puszkach.

Nashi
Zwana też gruszką japońską. Owoc występujący w Azji. Ma smak kwaskowatej gruszki i kształt jabłka.

Papaja
Owoc tropikalnego drzewa podobnego do palmy. Pochodzi z Meksyku i z zachodnioindyjskich wysp, gdzie ludność tubylcza nazywa go paw-paw. Ma smak podobny do melona. Jest owocem cennym i ma wszechstronne zastosowanie. Czerwona jest smaczniejsza niż żółta. Zawiera wiele witamin. Spożywany na surowo, najlepszy z sokiem cytrynowym lub z limony. Można dusić. Zielone, niedojrzałe owoce przygotowuje się tak, jak warzywa. Składnik sałatek egzotycznych. Dodawany do przetworów i pikli. Sprzedawany w puszkach, w postaci soku lub kandyzowany. Niedojrzałe owoce nadają się do gotowania, można je przyrządzać tak samo jak warzywa dyniowate.

Persymona
Owoc kaki, zwany także jabłkiem orientu lun hurmą wschodnią. Pochodzi z Azji. Ma miąższ twardy, mączysty lub galaretowaty. Spożywany na surowo lub suszony i kandyzowany, używany na galaretki i dżemy.

Plantan
Banan skrobiowy. Nie wolno go spożywać na surowo, za to można do przetworów, zup, potraw duszonych i do smażenia.

Pomelo
Największy owoc z rodziny cytrusów, o grubej skórce i włóknistym miąższu. Jest to współcześnie wyhodowana odmiana owocu pompela - pierwotnej formy grejpfruta. Spożywane na surowo, do sałatek, a także do wyrobu marmolady.

Rambutan
Owoc z rodziny liczi. Pochodzi z Półwyspu Malajskiego i z Indonezji. Twarda skórka pokryta cienkimi włoskami. Po obraniu dodawany do sałatek.

Salak
Owoc drzewa z rodziny palmowatych, rosnącego w Indonezji. Jasnożółty, twardy miąższ składa się z kilku segmentów. Ma delikatny, lekko kwaskowaty smak i aromat przypominający truskawki.

Tamarillo
Tropikalny owoc wielkości jajka z czerwonobrązową skórką i miąższem o smaku przypominającym pomidory. Spożywany na surowo z cukrem. Dodawany do sałatek i zup.


na podstawie książek:
•"Kuchnia wegetariańska" autorstwa Marka Łebkowskiego (Prószyński i S-ka)
•"Kuchnia wegetariańska" autorstwa Isy Fuchs (Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne)
•"Kuchnia wegetariańska świata" autorstwa Angeliki Ilies (MUZA S.A.)
przygotowała Kropka


 
© 2000-2018 puszka.pl | napisz do nas