7746 przepisów wegetariańskich
w tym 4933 wegańskich
napisz do nas pomoc / FAQ

FAQ (Frequently Asked Questions)

czyli pomoc w gardłowej sprawie :-)


1. Rodzaje wegetarianizmu - co one oznaczają?
2. Cukier, margaryna, buliony i inne wynalazki - co jest wege, a co nie?
3. Szukam przepisu na...
4. Jak korzystać z wyszukiwarki tekstowej?
5. Chciał(a)bym dodać pewien przepis, ale skąd mam wiedzieć, że taki sam nie znajduje się już w Puszce?
6. Jeśli dodam przepis, to czy od razu pojawi się on w Puszce?
7. Jakiś czas temu dodałem(am) przepis do Puszki. Dlaczego nigdzie się nie pojawił?
8. Zauważyłem(am) w Puszce błędy. Komu i jak je zgłosić?
9. Jakiś czas temu zgłosiłem(am) błąd. Do tej pory nie został usunięty. Dlaczego?
Kontakt


1. Rodzaje wegetarianizmu - co one oznaczają?

Wegetarianizm to pojęcie bardzo ogólne, które oznacza po prostu wyłączenie z diety mięsa i substancji pochodzenia zwierzęcego, takich jak: żelatyna, podpuszczka, koszenia, etc.

Istnieje kilka odmian diety wegetariańskiej, a ich rozróżnianie, wbrew pozorom, nie stanowi żadnego problemu! Wystarczy zapamiętać, że z łaciny lacto - oznacza mleko, a ovo - jajko.

 • lakto-ovo-wegetarianizm - to najszersza odmiana wegetarianizmu, wykluczająca mięso (w tym ryby!), ale dopuszczająca nabiał.
 • lakto-wegetarianizm - dopuszcza mleko, ale wyklucza mięso i jajka.
 • ovo-wegetarianizm - dopuszcza jajka, ale wyklucza mięso i mleko.
 • weganizm - wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, nabiał i miód oraz ich przetwory.

W Puszce pojawia się jeszcze jedna kategoria: wegańska+miód. To z tej prostej przyczyny, że miód nie jest wegański, ale jednocześnie klasyfikowanie potraw z miodem jako lakto-vege lub ovo-vege (a tym bardziej lakto-ovo-vege) byłoby pewnym nadużyciem.

Czasami zamiennie ze słowem wegetarianin używane jest określenie jarosz. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego wyd. PWN definicja tego słowa jest następująca: jarosz m II, DB. -a; lm M. -e, DB. -ów a. –y "człowiek nie jadający potraw mięsnych, żywiący się pokarmami roślinnymi i nabiałem; wegetarianin"

2. Cukier, margaryna, buliony i inne wynalazki - co jest wege, a co nie?

Czasem bardzo trudno rozstrzygnąć co jest wegetariańskie lub wegańskie, a co nie. Co więcej nie ma tu zgody nawet wśród samych wegetarian. O ile w przypadku produktów podstawowych (mało przetworzonych) nie ma wątpliwości, to pewne trudności rozpoczynają się przy produktach zawierających mniej oczywiste składniki, np.: kwasy tłuszczowe, aromaty, enzymy, witaminy itp.

Podejście do "problematycznych" składników w dużej mierze zależy od indywidualnych wyborów wegetarian, którzy różnie ustalają swoją granicę wegetarianizmu/ weganizmu. O jednym możemy wszakże zapewnić: ryby wegetariańskie nie są! Nieważne, że wiele osób jedzących ryby, w tym także wiele sław, deklaruje się jako (semi)wegetarianie. Tutaj po prostu nie ma o czym dyskutować - ryby są zwierzętami!

Informacji na temat wegetariańskich i niewegetariańskich produktów można szukać m.in. w serwisie vege.pl, szczególnie w działach FAQ > Wszystko o wegetarianizmie oraz Produkty > Środki spożywcze i dodatki do żywności. Polecamy!

W tym miejscu wymienimy tylko kilka wątpliwych produktów, aby skrótowo naświetlić problem:

 • cukier - czasem przy jego produkcji wykorzystuje się filtry ze spalonych kości zwierząt,
 • margaryna roślinna - zazwyczaj "roślinna" jest tylko z nazwy. Większość margaryn zawiera serwatkę, a do tego wątpliwego pochodzenia glicerydy kwasów tłuszczowych i witaminy (niektóre pochodzenia zwierzęcego, np. D3),
 • roślinne buliony i rosołki - również wątpliwy skład, w tym glicerydy kwasów tłuszczowych oraz zagadkowe "przyprawy",
 • ser żółty i topiony - przy jego produkcji wykorzystuje się podpuszczkę, enzym pozyskiwany z przewodu pokarmowego cielaków. Podpuszczka naturalna ma swój syntetyczny odpowiednik. Jednak stwierdzenie, który ser jest produkowany na bazie enzymu syntetycznego jest bardzo trudne, aczkolwiek nieustannie rozgrzewa niektóre wegetariańskie umysły ;)

W Puszce uznajemy większość wątpliwych produktów za wegetariańskie lub wegańskie, ponieważ możliwe jest znalezienie ich wegańskich wersji. Niewykluczone jednak, że ulegnie to zmianie przy wprowadzeniu nowego indeksowania składników dla przepisów.

3. Szukam przepisu na...

Kto szuka, ten znajdzie! Aby ułatwić użytkownikom odnalezienie konkretnego przepisu, przygotowaliśmy wyszukiwarki. Szczególnie polecamy wyszukiwarkę tekstową i punkt 4 pomocy, który omawia jej możliwości.

Prosimy nie wysyłać do nas maili z pytaniami o poszukiwane przepisy - z zasady nie realizujemy takich próśb. Wystarczająco przecież napracowaliśmy się nad wyszukiwarkami i zasłużyliśmy na trochę odpoczynku :-)

PS. Aktualnie intensywnie pracujemy nad rozbudową serwisu. Niedługo ponownie pojawi się wyszukiwarka po składnikach. W planach jest też wprowadzenie forum, które znacznie ułatwi wymianę przepisów i komunikację pomiędzy użytkownikami.

4. Jak korzystać z wyszukiwarki tekstowej?

Wyszukiwarka tekstowa Puszki nie ma zaimplementowanej fleksji, czyli odmiany wyrazów. Oznacza to, że jeśli w pole wyszukiwarki wpiszemy np. "ryż", to zostanie znaleziony "Ryż po kantońsku", ale już nie "Ryżogroszek za grosik" czy "Omlet ryżowy". Należy też pamiętać, że niektórzy użytkownicy Puszki dodają przepisy bez polskich liter, więc przepisy na "Ryz z jablkami" czy "Ryz z pomidorami po brazylijsku" również nie zostaną wyszukane.

Istnieje jednak prosty sposób na ominięcie tych problemów: wystarczy stosować znaki: * (gwiazdka; oznacza dowolny ciąg znaków) lub ? (oznacza pojedynczy znak). I tak na przykład po wpisaniu "ryż*" otrzymamy wszystkie przepisy ze słowami zaczynającymi się od "ryż", czyli m.in. "Ryżogroszek za grosik". Natomiast po wpisaniu "ry?" odnaleziony zostanie m.in. przepis na "Ryz z jablkami", ale już nie "Zupa z soczewicy i ryzu".

W oknie wyszukiwarki możemy wpisywać także bardziej skomplikowane frazy. Jeśli wskażemy kilka wyrazów (np. "ryż pomidory"), zostaną znalezione przepisy zawierające przynajmniej jeden z nich.

Opcje wyszukiwania możemy dodatkowo modyfikować:

 • przez wykluczanie niepożądanych wyrazów za pomocą znaku minus, np. "ryż* -ryżowy",
 • lub oznaczanie znakiem plusa wyrazów, które koniecznie muszą wystąpić w wyszukiwanych przepisach. Wpisanie np. "+ryż +jabłkami" spowoduje wyszukanie jedynie tych przepisów, w których występują oba szukane składniki.

Warto poznać jeszcze kilka szczegółów - wyszukiwarka Puszki ignoruje:

 • wielkość liter,
 • wyrazy krótsze niż 3 znaki,
 • tzw. stop-wordy, czyli najczęściej występujące słowa na ogół nie niosące ze sobą żadnych istotnych treści, np. "aby", "ten", "podczas" (w tym celu wykorzystaliśmy listę zamieszczoną w Wikipedii).

Jeśli masz dodatkowe uwagi lub propozycje dotyczące naszej wyszukiwarki, chętnie je poznamy - napisz do nas.

5. Chciał(a)bym dodać pewien przepis, ale skąd mam wiedzieć, że taki sam nie znajduje się już w Puszce?

Zasadniczo pewności mieć nie można, ale jeśli próba wyszukania takiego samego przepisu nie powiodła się, można przyjąć że taki przepis w Puszce nie istnieje, więc należy go dodać. Poza tym: podobno od przybytku głowa nie boli ;-)

W przyszłości, kiedy zostanie udostępniona wyszukiwarka po składnikach, upewnienie się, czy nie duplikujemy innego przepisu, powinno być znacznie łatwiejsze.

6. Jeśli dodam przepis, to czy od razu pojawi się on w Puszce?

Nowe przepisy pojawiają się w Puszce tak szybko, jak jest to możliwe, po zaakceptowaniu ich przez administratora. Oczywiście, administrator nie ingeruje w składniki ani procedurę przygotowania potrawy. Jego rolą jest przede wszystkim sprawdzenie poprawności przepisu, uzupełnienie dodatkowych informacji (np. rodzaju diety) i wyeliminowanie błędów (np. interpunkcyjnych, stylistycznych, etc.).

Na pewno pracę administratora znacznie ułatwia i przyspiesza staranne dodawanie przepisów, prawidłowe używanie znaków interpunkcyjnych, wpisywanie treści z polskimi literami etc.

7. Jakiś czas temu dodałem(am) przepis do Puszki. Dlaczego nigdzie się nie pojawił?

Przepisami, a także mailami i zgłoszeniami nadesłanymi przez użytkowników staramy się zajmować możliwie jak najszybciej. Jednak serwisem opiekujemy się w wolnym czasie, dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

Przypominamy także, że przepis, który narusza cudze prawa autorskie (został skopiowany z innej publikacji, papierowej lub elektronicznej), nie pojawi się Puszce.

8. Zauważyłem(am) w Puszce błędy. Komu i jak je zgłosić?

Jeśli zauważone błędy nie dotyczą przepisów, możesz to zgłosić korzystając z opcji napisz do nas. Prosimy o opis błędu i podanie linku do strony, na której się on znajduje.

Jeśli sprawa dotyczy błędów w przepisach (np. błędy ortograficzne lub interpunkcyjne, niepoprawnie podane informacje dotyczące rodzaju diety czy wieku dzieci, dla których dana potrawa jest odpowiednia), możesz to zgłosić za pomocą specjalnego formularza. Link do niego znajdziesz pod każdym przepisem oraz obok niego, w menu po prawej stronie.

Jednak w przypadku wątpliwości dotyczących np. proporcji składników dania czy samej procedury przygotowania potrawy, właściwszym adresatem zgłoszenia błędu będzie autor przepisu. Jeśli jednak nie podał on swojego adresu e-mail, pozostaje Ci dodanie odpowiedniego komentarza do przepisu.

9. Jakiś czas temu zgłosiłem(am) błąd. Do tej pory nie został usunięty. Dlaczego?

Patrz: odpowiedź do punktu 5.

Kontakt:

Powyższe informacje powinny być wystarczające. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś pytania, nie krępuj się i śmiało napisz do nas. 
© 2000-2018 puszka.pl | napisz do nas