7746 przepisów wegetariańskich
w tym 4933 wegańskich
napisz do nas pomoc / FAQ

Kurki - mrożenie

W tym roku mrożę kurki już po raz drugi. W zeszłym roku przygotowałam je wg rad znalezionych w internecie, głównie na http://www.forum.nagrzyby.pl i wyszły super. Zupa z kurek zimą jest po prostu fantastyczna :) Dlatego, pomimo że czyszczenie kurek (przynajmniej kupnych) jest pracochłonne i czasochłonne, moim zdaniem warto się trochę pomęczyć. Nigdy jednak nie robię na raz więcej niż 1 kg kurek :)

Średnia ocena: [5.0 z 3 ocen] | dodaj ocenę | komentarze [18]


Rodzaj diety: wegańska

Składniki:

kurki
olej (jeśli dusimy kurki, a nie blanszujemy)
ew. cebula

będą potrzebne też torebki strunowe (0,5 lub 1 litr) lub pojemniczki

Przygotowanie:

Wybieramy raczej drobniejsze grzyby, świeże (nie "papierowe" w dotyku), z nie pokruszonymi kapeluszami (łatwiej się czyści i jest mniej odrzutów). Super zaletą kurek jest to, że nigdy nie robaczywieją! W przeciwieństwie do innych grzybów możemy je więc kupować na targowiskach bez obaw, że wyrzucamy pieniądze w błoto...

Czyszczenie:
Ten etap jest czasochłonny. Warto więc przygotować się tak, żeby nie trzeba się było garbić. Ja robię to tak, że mam spory pojemnik z wodą do płukania grzybów (co jakiś czas ją wymieniam). Odkrawam końcówki ogonków i uszkodzone fragmenty, oczyszczam z większych paprochów i płuczę w wodzie. Bardzo brudne lub pofałdowane kapelusze lepiej wypłukać pod bieżącą wodą. Oczywiście kontakt grzybów z wodą powinien być jak najkrótszy, żeby nie namiękły. Większe grzyby i zbyt długie nóżki kroję na mniejsze kawałki - dzięki temu są apetyczniejsze i wygodniejsze w czasie jedzenia.

Obróbka termiczna:
Kurki (tak samo rydze) trzeba poddusić lub obgotować - inaczej będą gorzkie. Dodatkową zaletą jest przedłużenie trwałości grzybów i zabezpieczenie przed rozwojem substancji szkodliwych [*].

* Kurki dusimy z niewielką ilością oleju na dużym ogniu, bez przykrycia, co jakiś czas oczywiście mieszamy. Można dodać posiekaną cebulę. Grzyby są gotowe, kiedy (prawie) cały płyn wyparuje.
1kg kurek (minus odrzuty oczywiście) zmieścił mi się na raz na dużej patelni o średnicy 24cm. Zmieściłoby się więcej, bo puszczając wodę szybko tracą na objętości, ale generalnie szersza patelnia i cieńsza warstwa kurek jest lepsza, bo szybciej odparują. Mi to zajęło dosłownie 10 min. (na największym palniku). Kurki zmniejszają w tym czasie swoją objętość 2-3 krotnie.

* Kurki króciutko blanszujemy we wrzątku. Wygodne jest wykorzystanie sitka do frytek lub jakiegoś innego, w którym zanurzamy grzyby w wodzie. Czekamy aż grzyby obciekną i podeschną.

Mrożenie:
Nieco przestygnięte grzyby nakładamy do woreczków, zamykamy je tak, by wewnątrz zostało jak najmniej powietrza, spłaszczamy (szybciej się zamrożą i będą wygodniejsze do przechowywania). Można też użyć plastikowych pojemniczków. Czekamy, aż grzyby zupełnie ostygną i wkładamy do zamrażarki.

Liczba przygotowanych porcji mocno zależy od ich przeznaczenia i od tego, dla ilu osób są przygotowywane. Ja z 1 kg kurek przygotowuję 3-4 porcje mrożonych grzybów.

Wskazówki i uwagi:

[*] Vito z www.forum.nagrzyby.pl:
"Grzyby powinny być blanszowane przed zamrożeniem, gdyż temperatura w domowym sprzęcie jest zbyt wysoka, a okres przechowywania nie dłuższy niż trzy miesiące. Istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju grzybów pasożytujących, zimnolubnych, które mogą podczas swym rozwoju powodować reakcje biochemiczne i chemiczne, wytwarzając przy tym cały arsenał substancji szkodliwe dla naszego organizmu. Głębokie zamrożenie jest poniżej -20 stopni, a nasz domowy sprzęt chłodniczy takich temperatur nie osiąga. To, że czegoś się nie czuje natychmiast, nie znaczy wcale, że wszystko jest w porządku."

Ważne też, aby nigdy nie doszło do rozmrożenia grzybów (przerwa w dostawie prądu, awaria...)

Co do wykorzystania zamrożonych kurek:
Wrzucamy je na patelnię/ do zupy jeszcze zamrożone. Są jak świeżo przygotowane - co za rozkosz dla podniebienia :)
Nadesłał(a) patrycccja, dnia: Sep 7, 2008
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.
Widzisz w przepisie jakieś błędy, niedociągnięcia? zgłoś to administratorowi

Nowe komentarze:

" Kurki dusimy z niewielką ilością oleju na dużym ogniu, bez przykrycia". Mała uwaga: jeśli 'dusimy", to pod przykryciem, jeśli blanszujemy, bądź obgotowujemy, to bez przykrycia.
~Piotr Jul 9, 2016

Moja zamrażarka ma -19stopni, tzn. że nie mogę trzymać kurek dłużej niż 3 miesiące?
I jeszcze jedno - kurki najpierw poddusić na patelni a potem przelać wrzątkiem i dopiero zamrozić - dobrze zrozumiałam?
Proszę o podpowiedź.
~Paulina Jul 30, 2014

Żeby nikt nie miał wątpliwości ;) Maila mi odbiło z powrotem, z moją psyche wszystko ok ;)
Luna7 Dec 28, 2013

Podziel się wrażeniami

Dodaj komentarz

Autor komentarza:*
Jeżeli jesteś już zarejestrowany/a:
Twój nick (login):
Twoje hasło:
Jeżeli nie masz konta:
Twój podpis:

Treść*:

Podobne wg nazwy:

Sałatka z kurkami (lakto-wege)
Jajecznica z kurkami (bez ograniczeń)
Tarta z kurkami (bez ograniczeń)
Duszone kurki (wegańska)
Spagetti z kurkami (wegańska)
Zupa z kurek (wegańska)
Mrożona herbata II (wegańska+miód)
Kawa mrożona (lakto-wege)
Mrożone winogrona (wegańska)
Mrożona herbata (wegańska+miód)

Ocena

zamknij

 
© 2000-2018 puszka.pl | napisz do nas