Owsiany placek z owocami
Typ diety: wegańska
Bezmleczne, bezglutenowe (?), niekłopotliwe. Luźna wariacja nt. popularnej "szarlotki sypanej". Składniki:
składniki sypkie:
1 czubata szklanka zwykłych płatków owsianych,
1 szklanka mąki owsianej,
3 czubate łyżki fruktozy,
1/2 łyżeczki sody,
1 łyżeczka gałki muszkatołowej,
kilka łyżek oleju.
nadzienie:
sumarycznie - około 1 kg owoców (wykorzystałam jabłka, brzoskwinie i maliny),
2 płaskie łyżki agaru,
ewentualnie fruktoza do smaku (miałam bardzo słodkie owoce i nie dodawałam).
margaryna
Przygotowanie:
ponad 60 min.
Składniki suche: płatki owsiane uprażyć na suchej patelni aż staną się chrupiące, ostudzić, przesypać do blendera i nieco rozdrobnić (nie "na mąkę" - jedynie z grubsza). Wszystkie suche składniki umieścić w misce i dokładnie wymieszać.
Nadzienie: owoce obrać, usunąć pestki/gniazda nasienne i rozdrobnić (jabłka starłam na tarce o dużych oczkach, brzoskwinie pokroiłam w dość drobną kostkę, a malinom odpuściłam zarówno "skalpowanie", jak i pestkowanie), następnie wymieszać agarem (tzn. suchym proszkiem żelującym) i fruktozą.
Do wysmarowanej margaryną formy wykładać naprzemiennie: cienką warstwę suchych składników i pokrywać warstwą nadzienia. W misce powinna zostać porcja sypkiej "owsianki", którą należy wymieszać z kilkoma łyżkami oleju - do uzyskania grubej kruszonki; taką kruszonkę wyłożyć na wierzch ciasta. Piec w 180 st. C przez około 45 - 50 minut. Ciasto studzić w formie, następnie chłodzić przez minimum 1 godzinę i dopiero kroić.
Dodatkowe wskazówki:
Nie ma szans sprawdzić patyczkiem - wierzch powinien być ładnie zarumieniony.
Zdjęcia do przepisu:
Komentarze:
Dodawanie nowych komentarzy nie jest dostępne w wersji archiwalnej.