Ciasto z kremem śmietankowym i orzechowym wierzchem

Średnia ocena:  ***** [2]
Typ diety: lakto-ovo-wege
To przepis mojej Cioci Krysi, zawsze piekę go na Święta.


Składniki:

<u>ciasto:</u>
0,5 kg mąki
cukier (lub coś zamiast) 2 łyżki
masło (margaryna) 1 kostka
2 jajka
2 łyżki miodu
2 łyżki sody + 2 łyżki mleka (razem wymieszać)

<u>część orzechowa:</u>
20dkg orzechów włoskich
4 łyżki cukru
0,5 kostki masła (margaryny)
2 łyżki miodu

<u>krem śmietankowy do przełożenia: [*]</u>
gotowy krem do tortów z paczki (z braku czasu) waniliowy lub śmietankowy
lub
zamiennie z dobrym efektem: ubita śmietana kremówka 200 ml

Przygotowanie:

1. Ciasto zagnieść tradycyjnie jak kruche i podzielić na 2 części. Odłożyć.

2.Część orzechowa: produkty wyłożyć na patelnię. Orzechy przejrzeć czy nie ma łupinek. Ja lubię żeby część orzechów pokruszyć, a część zostawić większych. Całość podgrzewać ostrożnie i mieszać - tak ok. 10 min. Uważać żeby się nie przypaliło lub nie zaczęło się karmelizować.

Upiec jedną część ciasta, a na drugą wyłożyć masę orzechową i też upiec.
Po wystudzeniu na pierwszą warstwę wyłożyć krem śmietankowy i przykryć drugą warstwą z orzechami.

Dodatkowe wskazówki:

[*] Najsmaczniejsze (choć nie najzdrowsze) jest z kremem z proszku dr.Oetkera. Można jednak zastąpić po prostu bitą śmietaną. Można ją czymś zagęścić (agar?) lub nie. Wtedy śmietana lekko puszcza, ale to nie psuje efektu. Ciasto jest i tak smaczne.
Przepis nadesłał(a):  monika77,  data dodania: 2009-12-17
Przepis własny autora.