Ciasto z kremem śmietankowym i orzechowym wierzchem
Średnia ocena:
Typ diety: lakto-ovo-wege To przepis mojej Cioci Krysi, zawsze piekę go na Święta. Składniki: <u>ciasto:</u>
0,5 kg mąki cukier (lub coś zamiast) 2 łyżki masło (margaryna) 1 kostka 2 jajka 2 łyżki miodu 2 łyżki sody + 2 łyżki mleka (razem wymieszać) <u>część orzechowa:</u> 20dkg orzechów włoskich 4 łyżki cukru 0,5 kostki masła (margaryny) 2 łyżki miodu <u>krem śmietankowy do przełożenia: [*]</u> gotowy krem do tortów z paczki (z braku czasu) waniliowy lub śmietankowy lub zamiennie z dobrym efektem: ubita śmietana kremówka 200 ml Przygotowanie:1. Ciasto zagnieść tradycyjnie jak kruche i podzielić na 2 części. Odłożyć. 2.Część orzechowa: produkty wyłożyć na patelnię. Orzechy przejrzeć czy nie ma łupinek. Ja lubię żeby część orzechów pokruszyć, a część zostawić większych. Całość podgrzewać ostrożnie i mieszać - tak ok. 10 min. Uważać żeby się nie przypaliło lub nie zaczęło się karmelizować. Upiec jedną część ciasta, a na drugą wyłożyć masę orzechową i też upiec. Po wystudzeniu na pierwszą warstwę wyłożyć krem śmietankowy i przykryć drugą warstwą z orzechami. Dodatkowe wskazówki:[*] Najsmaczniejsze (choć nie najzdrowsze) jest z kremem z proszku dr.Oetkera. Można jednak zastąpić po prostu bitą śmietaną. Można ją czymś zagęścić (agar?) lub nie. Wtedy śmietana lekko puszcza, ale to nie psuje efektu. Ciasto jest i tak smaczne. |