7746 przepisów wegetariańskich
w tym 4933 wegańskich
napisz do nas pomoc / FAQ
<< powrót do przepisu

Biały barszcz (na kwasie z kiszonej kapusty)

- Komentarze do przepisu -

dodaj własny komentarz   

Jest to właśnie taki przepis, jak robiła moja mama.
W wersji nie wegańskiej dodaję wywar mięsny. Smak powala😀. Dziękuję za przepis i serdecznie pozdrawiam.
~Witek 2021-07-02 05:39:23.851

Ja również jako rodowity Kujawiak nie mylę żuru z barszczem, a tym bardziej z zalewajką przyrządzaną przez moją mamę na bazie maślanki. Wracając do barszczu: wyłącznie na kwasie z kiszonej kapusty. Moja ulubiona wersja, to czysta zupa (bez zabielania śmietaną i bez zagęszczania mąką) podawana z kluchami ziemniaczanymi, czyli kwasówka z golcami. Taka babcina wersja, którą zostałem zainfekowany jeszcze w dzieciństwie. A nazwa jak nazwa, zaczerpnąłem ją jakieś 30 lat temu z menu nieistniejącej już włocławskiej restauracji Cristal. Rodzina z miejsca zaakceptowała. Dlaczego? Lokalne dinozaury pamiętają i z pewnością potwierdzą, że w rzeczonej knajpie serwowano wyśmienite żarcie klasycznej kuchni polskiej. Słowo na temat łamania przepisów: improwizacja w kuchni to świetna zabawa. W najbliższym czasie zamierzam poczęstować domowników barszczem zabielanym z dodatkiem makaronu typu świderki - ograniczenia czasowe + kwas kapuściany w lodówce. Tuszę nadzieję, że to nie profanacja. Jednak mierzi mnie mylenie właśnie żuru z barszczem, duszonej kapusty z bigosem, czy choćby zwykłej jajecznicy z daniem omletopodobnym. Wszystko może smakować nieźle, jednak staram się podchodzić z szacunkiem do tradycji kulinarnej w myśl prastarej zasady, że lepsze nierzadko bywa wrogiem dobrego. W przypadku wątpliwości uruchamiam wyobraźnię i zadaję mojej śp. Babci retoryczne pytanie: czy widząc "garkołomne" zmagania wnuka, trzepnęłaby go ścierką przez łeb? Wypróbujcie, czasem się sprawdza.
~włocławiak 2015-02-23 02:12:05.945

Barsz na kwasie jest pyszny. Koniecznie do tego kluski ziemniaczane. Moja babcia była z Kujaw, stąd zawędrował do Wrocławia i gdy czasem serwuje gościom, to przecierają oczy ze zdziwienia, ale potem mlaszczą że aż echo niesie.
~Wrocławianin 2012-01-17 00:00:55.73

Ja jako rodowita Kujawianka:), przestałam tłumaczyć znajomym różnicę między białym barszczem a żurem;)-tylko poprostu nagotowałam pełen gar barszczu i do tego zrobiłam kluski ziemniaczane:)-w takim zestawie w mojej rodzinie podaje się to danie:), poprostu cud, miód i orzeszki ;), polecam i życzę wszystkim smacznego:)
~Aguśka 2010-11-27 13:17:05.004

Polecam lekturę na temat potraw regionalnych, na kujawach to właśnie barszcz na kwasie z kapusty nazywany jest barszczem białym ;)kpodr.pl/dom/inne/potrawy_reg.php
~Ola 2010-05-05 17:00:39.52

Och, ja też nigdy nie wiem co jest barszczem a co żurkiem ;) Ale ostatnio znalazłam artykuł Agnieszki Kręglickiej, w którym jest super wyjaśnienie. "Barszcz to nazwa rośliny (Heracleum sphondylium) dziko rosnącej na łąkach i w rowach, która u nas od prawieków była podstawą zupy nazwanej również barszczem. Ta roślina po ukiszeniu, tak jak kisi się kapustę, służyła do przyrządzania zupy postnej lub wzbogaconej wywarem z kapłonów, jajami bądź śmietaną. Ponieważ inna popularna kwaskowata zupa, z kiszonych buraków, przyjęła nazwę 'barszcz czerwony', więc barszcz klasyczny zyskał przydomek 'biały'."
Genialnie proste do zrozumienia i zapamiętania - nieprawdaż? :D

Natomiast "żurem nazywa się właściwą zupę oraz jej podstawę, czyli zakwas, który robi się z mąki razowej i ciepłej wody poddanych fermentacji." ALE żeby nie było tak prosto..... "Polny barszcz odszedł w zapomnienie, a żur, często zabielany mlekiem lub śmietaną, zaczął być nazywany barszczem białym. W przedwojennych książkach kucharskich słowo 'barszcz' odnosi się już wyłącznie do zupy na zakwasie burakowym lub żytnim." No, i nic dziwnego że większość osób się totalnie gubi, ha! ;)
~p. 2009-12-15 12:22:22.29

Podziel się wrażeniami

Dodaj komentarz

Autor komentarza:*
Jeżeli jesteś już zarejestrowany/a:
Twój nick (login):
Twoje hasło:
Jeżeli nie masz konta:
Twój podpis:

Treść*:






 
© 2000-2018 puszka.pl | napisz do nas