puszka.pl - pysznie!

Kotlety z grochu aromatyczne, z majerankiem i czosnkiem

Bardzo proste i smaczne dzięki dodatkowi czosnku i majeranku. Oprócz tego kilka praktycznych porad, opartych na doświadczeniach własnych ;)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: dla 2 osób

100g grochu w połówkach
spora cebula
3 ząbki czosnku
łyżeczka majeranku (ja lubię dużo)
ok. 3 stołowych łyżek mąki
kasza manna do obtaczania
oliwa/ olej do smażenia

Przygotowanie:

Groch ugotować w wodzie (lub bulionie). Grochu w połówkach nie trzeba moczyć i wystarczy gotować ok. pół godziny. Nie może być rozgotowany.

Cebulę pokroić w kostkę i smażyć chwilę na oliwie. Gdy będzie szklista, dodać posiekany czosnek, a po chwili majeranek. Groch starannie rozgnieść i dodać do niego cebulę z przyprawami. Jako zagęstnik przygotować zasmażkę z oliwy i mąki. Wymieszać dokładnie z masą na kotlety.

Kotlety obtaczać w kaszy mannie i smażyć na rozgrzanym oleju.

Wskazówki i uwagi:

Ogólne uwagi o smażeniu kotletów:
1. Kotlety nie wchłoną nadmiaru oleju i nie będą się rozpadać, gdy usmażymy je w niewielkiej ilości tłuszczu.
2. Masa powinna być tak przygotowana, by smażyć ją jak najkrócej. Składniki muszą być gotowe, nie powinno się np. dawać jajek czy surowej mąki, bo będą zbyt tłuste.
3. Masa musi być bardzo sztywna, o konsystencji podobnej do ciasta. Dzięki temu kotlety nie będą rozpadać się przy przewracaniu.
4. Do przygotowania kotletów nie polecałabym nasion, które po ugotowaniu mają rzadką konsystencję, np. fasola mungo, bardzo drobne kasze. Bardzo dobrze nadają się groch, ciecierzyca, fasola i kasze: jaglana, orkiszowa gruba, gryczana itp., a także całe ziarna (żyta, owsa, orkiszu itp.).
Nadesłał(a) _franca_, dnia: Aug 30, 2009
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: