puszka.pl - pysznie!

Grzanki do zupy (sześcianiki) naturalne, ziołowe lub czosnkowe

Niby banał, a jednak trzeba wiedzieć, jak się robi. Ja grzanki bardzo lubię, ale sama robiłam może raz. Teraz przyszła pora na naukę ;) Świetne do pomidorówki, zup-kremów i w ogóle wszystkich gęstych zup :)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki:

chleb biały lub razowy, może też być bułka - najlepiej, żeby pieczywo nie było zbyt świeże
olej lub oliwa do smażenia (nie extra vergine)

opcjonalnie:
- zioła, np. oregano, zioła prowansalskie, koperek
- czosnek świeży

Przygotowanie:

Pieczywo pokroić w kostkę o krawędzi 0,5 do 1 cm. Dlatego właśnie nie powinno być za świeże - wtedy się bardzo trudno kroi :) Aha, lepiej też, żeby na wierzchu nie było żadnej posypki, bo może się przypalać. Grzanki razowe będą oczywiście bardziej kwaskowe w smaku, ale to już zależy co komu pasuje.

Olej lub oliwę (w zależności od rodzaju zupy i własnych preferencji) rozgrzać nieco na patelni - powinna być szeroka, żeby dało się pomieścić pieczywo w niezbyt grubej warstwie. Wrzucić kostki (bez okruchów, bo będą się przypalać) i szybko zamieszać, żeby nie wychlały oleju tylko te, co na dnie. Można dosypać ziół dla aromatu :) Zmniejszyć ogień i smażyć co jakiś czas mieszając, aż się zrumienią i będą chrupiące. Przełożyć z patelni jak tylko będą gotowe.

Robiąc grzanki czosnkowe należy najpierw, na chłodny olej, wrzucić pokrojony w plasterki ząbek czosnku. Smażyć przez chwilę, aż zacznie się rumienić. Wtedy wrzucić pokrojone pieczywo.

Wskazówki i uwagi:

Grzanki dodawać do zupy w ostatniej chwili, żeby nie namiękły :)
Nadesłał(a) patrycccja, dnia: 2009-08-27 17:37:31.213
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: