puszka.pl - pysznie!

Kasza gryczana z olejem lnianym i słonecznikiem

Wytrawny smak oleju genialnie się komponuje z kaszą i świetnie poprawia jej smak, a pestki super chrupią. Taką kaszę uwielbiam jeść nawet samą albo tylko z surówką :-) Można też podawać np. z duszonymi lub smażonymi warzywami, sosem (np. klasycznym pieczarkowym lub pieczarkowym z tofu czy z boczniaków z musztardą) albo w tradycyjnym zestawie z jakimś kotletem lub czymś z tofu (np. smażonym tofu lub "piaskową" kostką z tofu) + oczywiście surówka. Do kaszy najbardziej lubię surówki klasyczne: z kapusty kiszonej, kapusty pekińskiej z jabłkiem i ogórkiem kiszonym, jabłka i marchewki, marchewki i pora oraz mix sałat z winegretem i ew. jakimiś warzywami. Mój ulubiony sposób na kaszę gryczaną :-)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: dla 2 osób

kasza gryczana - 1 szklanka
sól - płaska łyżeczka
olej lniany - kilka łyżek [*]
pestki słonecznika - ok. 1/2 szklanki

ew. inne dodatki, np. mielone ziarno sezamu

Przygotowanie:

Kaszę gryczaną gotujemy wg. przepisu podstawowego (zalać podwójną ilością wody, osolić, gotować ok. 15 min.) wsypując słonecznik jednocześnie z kaszą. Słonecznik dobrze jest wcześniej posiekać z grubsza nożem (najwygodniej dużym, o szerokim ostrzu). Dzięki temu uszkodzimy osłonki pestek i więcej słonecznika uda nam się strawić. Natomiast dzięki gotowaniu pestki będą jak świeże - chrupiące i apetyczne.

Kiedy kasza się ugotuje, mieszamy ją z olejem lnianym. Czasem sobie urozmaicam i dosypuję coś jeszcze - np. mielony w specjalnym młynku sezam, który też uwielbiam :-)

Wskazówki i uwagi:

[*] Smaku oleju lnianego nie da się niczym zastąpić. Kiedy akurat go nie miałam, próbowałam użyć oleju lub oliwy z oliwek - niestety to nie było to. Tylko z lnianym smakuje wybornie! Reakcje moich gości całkowicie to potwierdzają :)
Nadesłał(a) patrycccja, dnia: Jul 1, 2005
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: