puszka.pl - pysznie!

Wściekły kanarek: zupa-krem curry z soczewicy i kukurydzy

Ostra improwizacja z tego, co zostało w lodówce.


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: 4

1,5 l bulionu warzywnego (bez zielonych dodatków)
6-7 marchewek
puszka kukurydzy
soczewica czerwona
do zagęszczenia: suche pieczywo/ płatki kukurydziane (sprawdzają się również pszenne całe, ponieważ nie mają intensywnego smaku)/ kasza manna

curry
kurkuma
świeże/suszone chilli lub dużo pieprzu cayenne
ostra papryka
pieprz czarny lub mieszanka pieprzu czarnego z kolorowymi
sól
zioła (użyłam tylko majeranku)
ew. starty żółty ser

Przygotowanie:

Przygotowujemy bulion warzywny. Marchewkę kroimy w kostkę, wsypujemy do gotowego bulionu, intensywnie doprawiamy (póki co nie dodajemy ziół).

Po 10 minutach gotowania marchewki (do względnej miękkości) dodajemy odsączoną kukurydzę z puszki - znów doprawiamy, ponieważ kukurydza dodaje zupie słodyczy.

Po kolejnych 10 minutach gotowania dodajemy wybrane zioła i "zagęstnik" - suche pieczywo lub płatki. Następnie gotujemy zupę do czasu rozgotowania "zagęstnika" i
blendujemy. Jeśli korzystamy z kaszy manny jako zagęstnika, należy dodać ją po dopiero zmiksowaniu zupy (do gęstego kremu wystarczą 2,5 łyżki na miskę).

W międzyczasie przygotowujemy oddzielnie czerwoną soczewicę (proporcja z wodą 1:2). Ugotowaną soczewicę dodajemy do zmiksowanej, gotowej do podania zupy. Sypiemy starty ser i czymś przyozdabiamy, w moim wypadku była to roszponka. Smacznego! :)

Wskazówki i uwagi:

Przypraw nie należy żałować, szczególnie curry i kurkumy, gdyż odpowiadają one nie tylko za smak, ale i za kolor zupy. Zupę można również zagęścić poprzez ugotowanie w niej np. granulatu sojowego, który później się miksuje.
Nadesłał(a) martusiak, dnia: Jun 22, 2014
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: