puszka.pl - pysznie!

Zakwas na barszcz wg. dziadka Jurka z Krakowa

Oto przepis spisany dla nas przez dziadka Jurka. Słynie on z tego barszczu w całej rodzinie :) Jego sekretem jest chrzan. Nie tylko nadaje aromat, ale przede wszystkim zapobiega psuciu, pleśnieniu. Zalanie gorącą wodą przyspiesza z kolei kiszenie - tak samo jak w ogórkach kiszonych. Chleba nie dodajemy, bo dostanie teraz prawdziwego, żytniego chleba na zakwasie, bez dodatku drożdży itp., graniczy z cudem. Na szczęście chleb nie jest konieczny.


Rodzaj diety: wegańska & RAW

Składniki:

1 kg buraków ćwikłowych
1 średniej wielkości seler (nie powinien być mniejszy niż duża cytryna)
2 marchewki
1 pietruszka
2 cebule średnie
3 ząbki czosnku
około 5 litrów przegotowanej wody
sól [*]
kawałek (5 cm) chrzanu

Przygotowanie:

Buraki, seler, marchew, pietruszkę wyszorować szczotką (nie obierać ze skórki) i pokrajać w plastry. Dodać pokrajaną cebulę i czosnek (może być w łupinkach, byle czysty). Zalać osoloną, przegotowaną, ale przestudzoną wodą, tak aby jarzyny były opłynięte. Na koniec dodać pokrajanego w paski chrzanu - one powinny pływać na powierzchni.

Kiszenie trwa 10 do 15 dni w zależności od temperatury. Po ukiszeniu, a moment ten musicie sami ocenić, barszcz trzeba zlać do butelek. Im dłużej będzie trwało kiszenie, tym bardziej kwaśny będzie barszcz.

Ilości składników są orientacyjne, musicie je dobierać wg własnych upodobań.
Wykonanie barszczu nie jest żadną sztuką i gdy go raz wykonacie wszystko już będziecie wiedzieć.
Serdecznie pozdrawiam i życzę smacznego. Dziadek Jurek.

Wskazówki i uwagi:

[*] Ile soli? Tego dziadek nie napisał… Ja wzięłam trochę mniej niż w małosolnych: mniej niż 1 łyżka soli na 1 l wody. W niektórych przepisach na zakwas w ogóle nie ma soli….

Jako naczynie do kiszenia możemy użyć kamionkę lub duże słoje.

Tak przygotowany barszcz można pić (sam lub w połączeniu z sokami warzywnymi) lub wykorzystać do ugotowania barszczu. Zakwas można zlać do słoików lub butelek i trzymać w lodówce, podobno miesiąc to spokojnie.
Nadesłał(a) patrycccja, dnia: Dec 14, 2013
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: