puszka.pl - pysznie!

Babeczki truskawkowe

Babeczki są jednym z wielu sposobów na wykorzystanie truskawek w letnich wypiekach. Jednak świetnie smakują też w zimie, gdy mamy dostęp do mrożonych owoców - przywołują słoneczne wspomnienia i smaki lata :)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: 8-10 sztuk

- 1 i 1/3 szklanki mąki (przynajmniej 50% pszennej, reszta może być mieszanką innych mąk)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody
- 1/4 łyżeczki soli
- 2/3 szklanki truskawek (*)
- 2/3 szklanki mleka roślinnego
- 1/3 szklanki nierafinowanego cukru
- 1/3 szklanki oleju (o neutralnym smaku, np. rzepakowy)
- łyżka soku z cytryny (lub octu jabłkowego)

Przygotowanie:

Ciasto: w misce mieszamy ze sobą wszystkie suche składniki.
Do blendera wrzucamy truskawki i cukier oraz wlewamy olej, mleko i sok z cytryny. Miksujemy przez chwilę do otrzymania jednolitej masy. Otrzymany płyn wlewamy do suchych składników i dokładnie mieszamy. Babeczki przelewamy do foremek i pieczemy przez 20 minut w 175 st. C. (Przed wyjęciem z piekarnika koniecznie sprawdzamy wykałaczką czy ciasto jest już suche w środku!)

Polewa:
- wersja z mrożonymi owocami - sok pozostały z mrożonych truskawek podgrzewamy z cukrem i agarem. Gdy trochę przestygnie, polewamy nim babeczki.

- wersja ze świeżymi owocami - szklankę truskawek rozgniatamy widelcem i mieszamy z cukrem pudrem. Otrzymaną mieszanką polewamy babeczki.

Wskazówki i uwagi:

(*) Jeśli mamy dostęp do świeżych truskawek będzie to 2/3 szklanki pokrojonych w kostkę. Jeśli używamy mrożonych owoców to musimy je wcześniej rozmrozić i pomagając sobie np. sitkiem, w miarę dokładnie odcedzić wodę. W tej sytuacji używamy 2/3 szklanki samych owoców, bez soku.
Nadesłał(a) Olexy, dnia: Apr 26, 2013
Źródło/autor przepisu: The Sweetest Vegan (www.thesweetestvegan.com)

Twoje zapiski: