puszka.pl - pysznie!

Mleko kokosowe

Dieta bez mleka krowiego nie jest dietą łatwą, zwłaszcza gdy przez wiele lat mleko to się spożywało, ale z czasem okazuje się, że jest wiele alternatyw, czasem znacznie smaczniejszych, niż mleko zwierzęcego pochodzenia. Jednym z dobrych przykładów jest mleko kokosowe, które nie dość, że jest smaczne i zdrowe, to jeszcze można zrobić je domowym sposobem i za dużo mniejsze pieniądze, niż w przypadku kupowania mleka gotowego :)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: 20

200 g wiórków kokosowych
1 l wody

Przygotowanie:

Wcześniej ugotowaną wodę podgrzewamy w garnku, ale nie doprowadzamy do wrzenia. Przelewamy wodę do blendera, wsypujemy wiórki i miksujemy na najwyższych obrotach kilka minut.
Kładziemy na sitko tiul lub gazę i przelewamy mleko do szklanej butelki. Na końcu mocno wyciskamy wiórki (zawsze sporo mleka zostaje w tej pulpie).

Wskazówki i uwagi:

Parzymy dobrą kawę lub robimy kakao, dosładzamy i przyprawiamy wg uznania (świetnie sprawdza się tu wanilia czy kardamon), dodajemy naszego mleka kokosowego i cieszymy się świetnym smakiem! I oczywiście tym, że znów zadbaliśmy o swoje zdrowie :)

Mleko przechowujemy w lodówce do 2-3 dni. Proces oddzielania się mleka od wody jest naturalny. Trzeba więc trochę poshake'ować butelką, zanim się będzie zeń mleko nalewało :)
Nadesłał(a) Chelonia, dnia: Feb 2, 2013
Źródło/autor przepisu: http://wellnessmama.com/

Twoje zapiski: