puszka.pl - pysznie!

Powidła śliwkowe z czekoladą (bez dodatkowego cukru)

Śliwki w czekoladzie - klasyka. Powidła z czekoladą - nowe odkrycie :) W oryginalnym przepisie był cukier, ale w moim, tak samo jak w tradycyjnych powidłach, go nie ma. Wystarczy słodycz owoców... i czekolady.


Rodzaj diety: wegańska

Składniki:

1 kg dojrzałych węgierek (najlepiej takich, którym przy ogonku marszczy się już skórka - są najsłodsze)
LUB
gotowe powidła (choćby i sklepowe)

60-100 g ciemnej, gorzkiej czekolady 70%
można też zmniejszyć ilość czekolady dodając kakao holenderskie (zwł. gdy zawartość kakao w czekoladzie jest za niska)
+ ew. przyprawa piernikowa

Przygotowanie:

W praktyce robię tak, że przygotowuję dużą porcję tradycyjnych powideł, a kiedy mają już odpowiednią gęstość i smak większość przekładam do słoików, a resztę przerabiam na wersję czekoladową: dodaję czekoladę połamaną w kostki, mieszam aż się roztopi, próbuję i jeśli jest za mało czekoladowe, to dokładam więcej. Zagotowuję całość, gorące nakładam do słoiczków i dalej jak z tradycyjnymi - pasteryzuję albo i nie :)

Można też samemu od podstaw:

Śliwki opłukać, przekroić na połówki, usunąć pestki. Włożyć na dużą patelnię żeliwną lub do płaskiego garnka z grubym dnem - im większa średnica, tym większa powierzchnia parowania i tym szybciej powidła będą gotowe. Smażyć na małym ogniu przez co najmniej 1 godzinę, mieszając od czasu do czasu i uważając aby śliwki nie przypaliły się. Masa powinna być ciemna i gęsta (w razie potrzeby wydłużyć czas smażenia). Na koniec dodać czekoladę połamaną na kostki, roztopić i zagotować. Nałożyć do słoiczków.

Wskazówki i uwagi:

Powidła będą przywierać, a pod koniec mogą się nawet lekko przypalać. To normalne i wręcz nadaje im aromatu - takie przypalone powidła są najbardziej aromatyczne! :) Nie ma też co panikować - później wystarczy pogotować w garnku wodę (ew. z dodatkiem soli i/lub sody) i wszystko zejdzie bardzo łatwo.
Nadesłał(a) patrycccja, dnia: Oct 11, 2012
Źródło/autor przepisu: mix: http://puszka.pl/przepis/6595-powidla_sliwkowe_bez_cukru_.html połączone z http://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/sliwki/konfitura_z_czekolada/przepis.html

Twoje zapiski: