puszka.pl - pysznie!

Kwiaty dyni/cukinii smażone w cieście naleśnikowym

Zawsze chciałam ich spróbować, ale raczej z ciekawości. Okazały się świetne! Po usmażeniu są chrupiące, a do tego mają delikatny, niezwykły smak. Nieco podobny do samej cukinii, ale jednocześnie słodkawy i kwiatowo-aromatyczny. Bo te kwiaty mocno i pięknie pachną. Przed smażeniem można wstawić je na trochę do wody jako bukiet - jeśli są podwiędnięte, przy okazji odzyskają nieco formę :) Dyniowate puszczają masę kwiatów, więc mam nadzieję, że z czasem staną się bardziej popularne i... tańsze.


Rodzaj diety: wegańska

Składniki:

kwiaty cukinii, kabaczka, dyni... generalnie dowolnych dyniowatych (nadają się wszystkie kwiaty, męskie i żeńskie - te drugie mają małe "owoce" u nasady)
olej do smażenia

dość rzadkie ciasto naleśnikowe, np.:
1 szklanka mleka sojowego (może być z proszku)
2/3 szklanki mąki pszennej
kopiata łyżeczka mąki ziemniaczanej
duża szczypta soli
ew. inne przyprawy, np. 1-2 łyżeczki curry

(tego ciasta powinno wystarczyć na ok. 30 kwiatków)

Przygotowanie:

Po 1-sze: koniecznie umyj kwiaty. Żółty to bardzo atrakcyjny kolor dla owadów - dlatego wewnątrz pewnie znajdziesz jakichś mieszkańców. W moich były malutkie, jasne, słabo widoczne robaczki, które jednak bardzo łatwo dawały się wypłukać. Jeśli będzie wam wygodniej, możecie rozerwać kwiat z boku - w niczym to nie przeszkodzi, bo przecież nie będziemy ich faszerować. Co do ogonków, to fajnie jest je zostawić - wystarczy tylko przyciąć, żeby nie były za długie.

Teraz robimy ciasto naleśnikowe - powinno być wyraźnie słone i dość rzadkie, żeby nie oblepiło kwiatów zbyt grubą warstwą. To z przepisu na naleśniki w 10 minut (do którego składniki podałam powyżej) spisało się idealnie, choć jeszcze rzadsze też byłoby dobre. Do części dodałam curry - idealnie pasowało, ale musi być go sporo, żeby było wyczuwalne.

A teraz już szybko: rozgrzewamy na patelni olej, smażymy kwiaty z obu stron do zrumienienia i odkładamy na papierowy ręcznik, żeby obciekły z tłuszczu. Ciepłe, moim zdaniem, lepsze :)
Nadesłał(a) patrycccja, dnia: Aug 22, 2012
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: