puszka.pl - pysznie!

Uttapam, czyli bezglutenowe, fermentowane indyjskie omlety ze strączkowców i ryżu

Te placki są dosyć niezwykłe - niczym, poza wyglądem, nie przypominają polskich, mącznych. Są raczej zwarte, mają konkretną, fajną konsystencję. Są sycące i naprawdę ciekawie się je robi :) Wyglądają jak placki, ale chyba faktycznie bardziej przypominają omlety. Tak czy siak - polecam!

Maciej Szaciłło: "Uttapam wywodzi się z południowej kuchni indyjskiej. Tradycyjnie je się je na śniadanie często z warzywnym curry które nazywa się sambhar. Oryginalny przepis zawiera urad dahl – rodzaj soczewicy niestety u nas nie dostępnej. [...] Zwykła czerwona soczewica dostępna w większości polskich sklepów bardzo dobrze spełnia tę rolę. Ciasto z którego powstają uttapam jest lekko sfermentowane, co bardzo dobrze wpływa na trawienie dużej ilości białka w nim zawartego."



Rodzaj diety: wegańska

Składniki: ponad 20 placków

1 szklanka białego ryżu
1/2 szklanki czerwonej soczewicy
1/4 szklanki ciecierzycy
ok. 1,5 szkl. wody (2 szkl. to było za dużo)
1 czubata łyżeczka soli kamiennej lub morskiej
olej do smażenia (np. ryżowy - ma zdecydowanie wyższą temp. palenia niż inne oleje)

opcjonalne dodatki:
- cebula (słodkawy smak, jaki ma po usmażeniu, świetnie tu pasuje!)
- czerwona papryka
- czerwona lub zielona ostra papryka
- zielony ugotowany groszek
- zielone oliwki (czarne mają zbyt delikatny smak)
- suszone pomidory [*]
itp.

Przygotowanie:

Dzień wcześniej: wszystkie składniki ciasta zalewamy trzykrotną ilością wody i moczymy przez noc.

Kilka godzin wcześniej: odsączamy strączkowce i ryż, a następnie mielimy je w blenderze z taką ilością wody, aby uzyskać dosyć rzadkie ciasto naleśnikowe. Powinno być jednolite z maleńkimi drobinkami lekko wyczuwalnymi pod palcami. Ciasto odstawiamy na 3-6 godzin, najlepiej w ciepłe miejsce. Przez ten czas powinno sfermentować. Stanie się wtedy bardziej gęste i puszyste.

Do ciasta dodajemy sól i mieszamy. Warzywa, które chcemy użyć jako dodatki, szatkujemy dość drobno - będziemy nimi posypywać wierzch placuszków.

Na patelni (najlepiej żeliwnej) rozgrzewamy trochę oleju. Wylewamy 3–4 porcje ciasta delikatnie pomagając łyżką tak, aby powstały okrągłe omlety o grubości około 1/2 cm. Jeśli chcemy zrobić uttapam z warzywami, posypujemy omleciki dodatkami zanim się od góry zetną. Skrapiamy z wierzchu odrobiną oleju lub masła sklarowanego [ja tego nie robiłam] i smażymy aż ciasto się zetnie [**]. Od spodu powinny mieć złoty kolor. Przewracamy na drugą stronę i smażymy jeszcze chwilę.

Wskazówki i uwagi:

[*] Uwaga! Suszone pomidory szybko czernieją podczas smażenia i choć nadal są smaczne, to wyglądają jak węgielki ;) Pozostałe dodatki nie są podatne na przypalanie, więc bez stresu można dosmażać placki z drugiej strony.

[**] Jak poznać, czy ciasto się ścięło? Będzie widać, jak stopniowo, poczynając od brzegu, zmienia kolor. Cierpliwości! Nie przypali się, a dzięki temu cały placek stanie się sztywny i nie będziemy mieli problemów z jego przekładaniem. Jeśli się zbytnio pospieszymy to czekają nas problemy - placki zaczną się wyginać i "kruszyć". Lepiej więc wykorzystajmy ten czas np. na przygotowanie dodatkowych warzyw :)

Uttapam podajemy ciepłe jako przekąskę lub część posiłku. Dobrze pasują z różnymi sosami na bazie jogurtu lub pomidorów.
Nadesłał(a) patrycccja, dnia: 2012-07-20 07:14:04.64
Źródło/autor przepisu: http://1000stopni.pl/pl/przepisy/uttapam-czyli-bezglutenowe-indyjskie-omlety-z-roslin-straczkowych-i-ryzu

Twoje zapiski: