puszka.pl - pysznie!

Feta w czosnkowo-tymiankowym oleju

Często wzdychałem w sklepach przy małych, ale drogich, słoiczkach sera w oliwie. Aż kolega podarował mi własnoręcznie zrobiony ser. Po różnych próbach osiągnąłem efekt, który mnie bardzo zadowala - tak więc i ja Was zapraszam teraz do serowo-czosnkowej przygody:)


Rodzaj diety: lakto-wege

Składniki:

2 opakowania sera typu feta
4 cebule
3 średnie główki czosnku
2-3 łyżeczki tymianku
5 liści laurowych
20 ziaren ziela angielskiego
pieprz
ok. 1 litra oleju/oliwy

Przygotowanie:

Drobno posiekać cebulę i zmiażdżyć czosnek, całość przemieszać, dodać przyprawy. Można eksperymentować ze swoimi składami przypraw, mój kolega dodaje np. trochę lubczyku. Fetę pokroić na dość dużą kostkę i bardzo delikatnie wymieszać z resztą potrawy (by się ser za bardzo nie porozwalał). Całość przełożyć do słoików i zalać do pełna olejem/oliwą.

Spożywać najlepiej po minimum 3 dniach. Danie można dość długo przechowywać w lodówce. Wykorzystywać jako przystawkę z białym pieczywem albo smakować wg innych upodobań spożywających.

Wskazówki i uwagi:

W oryginale zapewne używana jest oliwa – ale z przyczyn ekonomicznych ja używam oleju – nie myślę zresztą, by wiele potrawa traciła smakowo. Jak zostanie nam olej, to można go jeszcze wykorzystać, nawet w najprostszy sposób – maczając w nim kawałki chleba i spożywając.

W cenie ok. 20 zł. otrzymamy ok. 2 litrowe słoiki sera w zalewie - to chyba bardzo przyzwoita cena. Życzę smacznego:)
Nadesłał(a) zabrzanin, dnia: Feb 20, 2011
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: