puszka.pl - pysznie!

Owsianka - tradycyjne płatki owsiane na mleku

Według mnie najlepsza, idealna owsianka to taka, jaką robiła moja mama - gęsta, kleista i odpowiednio słona. Wtedy jest pycha :) Proporcje są zasadniczo takie same jak przy robieniu manny na mleku, tyle że płatków dajemy 2 razy tyle co kaszy - łatwo zapamiętać :)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: na 2 nieduże porcje

1 szklanka płatków owsianych, najlepiej górskich
2 szklanki wody
1 idealnie płaska łyżeczka soli
co najmniej 1 szklanka mleka (roślinnego lub zwykłego) lub garść migdałów/orzechów do mleka samoróbnego [*]
+ ew. bakalie (gł. orzechy i słonecznik) i owoce (choć ja wolę bez)

Przygotowanie:

Wodę z solą zagotować, wsypać płatki, zamieszać, całość zagotować, po czym zdjąć pokrywkę i zmniejszyć trochę gaz, gotować co jakiś czas mieszając aż zgęstnieją (ok. 5 min.). Wlać mleko, wymieszać, pogotować jeszcze 2-4 min. aż całość ponownie zgęstnieje i gotowe :)

Ja lubię gęstą owsiankę, ale możecie dodać więcej mleka. Pamiętajcie też, że po przestygnięciu owsianka trochę zgęstnieje.

Wskazówki i uwagi:

Ja zawsze kupuję płatki górskie ekstra - takie w biało-niebieskiej, papierowej torebce (młyny w Stoisławiu). Moja mama wybrała je jako najlepsze do owsianki i się tego trzymam ;)

Podwójne gotowanie sprawia, że płatki są bardziej kleiste :) W dodatku dodając mleko na koniec nie musimy obawiać się, że wykipi.

[*] Mleko nie musi być kupne. Można zrobić np. błyskawiczne mleko z migdałów lub nerkowca - wychodzi pyszne, a robi się prostacko :) No i o ile taniej... Świetnie nadaje się też mleko owsiane ;) Tu drugi przepis: mleko owsiane naturalne.
Nadesłał(a) patrycccja, dnia: Jan 23, 2011
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: