puszka.pl - pysznie!

Antonówki w słoikach, na szarlotkę i nie tylko

Miałam wątpliwości co do nieobierania jabłek, ale to działa, to naprawdę działa! I oszczędza tyle pracy :) W szarlotce w ogóle nie czuć kawałeczków skórki. Genialny sposób jeśli ktoś ma nadmiar antonówek do zagospodarowania - zwł. że to jabłka delikatne i długo nie poleżą. Później można je wg. potrzeb dodać do szarlotki prosto ze słoika (do szarlotki sypanej, która ma też wersję kukurydzianą, bezglutenową), rozdusić (np. do szarlotki na kruchym spodzie) albo wykorzystać w dowolny inny sposób, kiedy przyjdzie czas (np. robiąc pyszny dżem żurawinowo-jabłkowy).


Rodzaj diety: wegańska

Składniki:

antonówki - 1 kg starcza średnio na 1 litrowy słoik, akurat, żeby zrobić np. szarlotkę sypaną
3-4 łyżki cukru na litrowy słoik

Przygotowanie:

Jabłka umyć i po wykrojeniu gniazd nasiennych zetrzeć razem ze skórką na tarce o grubych oczkach (oczywiście że nie ręcznie, tylko w malakserze czy czymś takim). Tak, antonówki będą ciemnieć, brązowieć, ale nie panikujmy - podczas gotowania znów staną się jaśniejsze i będą o wiele ładniejsze :)

Jabłka przełożyć do słoików, upchać dobrze, żeby zostało w nich jak najmniej powietrza. W połowie słoika przesypać 1-2 łyżkami cukru, upchać jabłka zostawiając na górze ok. 2-3 cm wolnej przestrzeni [*], a na wierzch dać jeszcze 2 łyżki cukru. Jeśli antonówki były za mało soczyste, żeby na wierzchu zostało trochę soku, to lepiej dolać do słoików po kilka łyżek wody lub soku jabłkowego.

Antonówki pasteryzować ok. 20-30 minut na półlitrowe słoiki i 30-40 min. litrowe. Czas liczymy od momentu zagotowania wody. Słoików nie odwracamy do góry dnem.

Wskazówki i uwagi:

[*] To bardzo ważne, żeby na górze słoika zostało więcej wolnej przestrzeni niż w przypadku dżemów. Inaczej podczas pasteryzacji ze słoików będzie wyciekał sok, a trwałość przetworów będzie wątpliwa.

Dodatek cukru jest bardzo ważny - to pomaga zakonserwować antonówki. Pierwszym razem testowo zrobiłam 2 słoiki bez cukru i w dodatku po pasteryzacji postawiłam je do góry dnem, przez co między jabłkami było sporo powietrza (co też raczej nie zwiększa trwałości przetworów). Jeden słoik się udał, ale drugi się zepsuł.
Nadesłał(a) patrycccja, dnia: 2010-11-13 12:47:31.371
Źródło/autor przepisu: na podstawie kpodr.pl, strony Kujawsko-Pomorskiego Ośr.Doradztwa Rolniczego (ale dana podstrona już nie istnieje)

Twoje zapiski: