puszka.pl - pysznie!

Ziemniaki z mikrofali - 0,5 kg w 10 minut!

Rzadko korzystam z mikrofali i jeśli już to w niej odgrzewam, a nie gotuję. Upały, jak też chroniczna niechęć do obierania ziemniaków ;) skłoniły mnie jednak ostatnio, żeby spróbować ugotować w niej ziemniaki. Musze przyznać, że wyszły całkiem spoko :) Są super do robienia sałatek, puree czy obsmażania, ale do podania w całości do obiadu już nie bardzo - przecież nie są słone :) No i zasadnicza zaleta - czas! Pół kg ziemniaków gotowe w 10 min. to jest to, co mi się podoba :)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: dla 2 osób

ziemniaki - mniej więcej równej wielkości, nie za duże (na 2 osoby ok. 1/2 kg)

Przygotowanie:

Ziemniaki myjemy, najlepiej szczoteczką do warzyw. Nakłuwamy w kilku miejscach widelcem.

Wkładamy do pojemnika i przykrywamy (ale nie zamykamy!). Można też włożyć do jakiejś miseczki i przykryć talerzykiem. Dzięki temu para wodna pozostanie w większości w naczyniu, "wspomagając" gotowanie, zamiast skraplać się na ściankach mikrofali. Nie trzeba dolewać dodatkowo żadnej wody - ta zawarta w ziemniakach i pozostała z mycia w zupełności wystarczy.

Wstawiamy do mikrofali na 900W. Na 1/2 kg ziemniaków (8 drobnych), które zostały wyjęte z lodówki, potrzeba 10 min. Jeśli robimy inną ilość to pamiętajmy o przeskalowaniu czasu - przy podwójnej ilości potrzeba 2 razy tyle czasu, przy połowie - 2 razy mniej. Jeśli ziemniaki mają temp. pokojową, to czas również należy trochę skrócić.

W połowie czasu potrząsamy pojemniczkiem - nie wiem czy to absolutnie konieczne, ale tak robię :) Na koniec nakłuwamy ziemniaki nożykiem lub widelcem, żeby sprawdzić czy na pewno już są gotowe, ew. wstawiamy jeszcze na chwilę (u mnie po 10 min. były w sam raz, ale może zależy to też od gatunku ziemniaków albo od tego jak są stare - nie wiem).
Nadesłał(a) patrycccja, dnia: Aug 7, 2009
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: