puszka.pl - pysznie!

Pasta słonecznikowa


Rodzaj diety: wegańska

Składniki:

słonecznik łuskany
troszeczkę pestek z dyni (niekoniecznie, ale fajnie chrupią w zębach;))
troszeczkę oleju
przyprawa do masła [*] - kupna lub własna mieszanka, np.:
- prażony, z grubsza rozdrobiony sezam
- sól
- tymianek
- suszona cebula
- granulowany czosnek
- ew. mak
- zioła

Uwagi od puszka.pl:
Proponuję takie proporcje: 1 szkl. słonecznika, wody zostawić tyle, żeby przykrywała pestki + nie więcej niż 1/2 płaska łyżeczka soli + 3-4 pełne łyżeczki przyprawy do masła.
Zob. też: przyprawa do masła, past i puree - posypka do sałatek, kanapek - ziarenkowe szaleństwo

Przygotowanie:

Słonecznik wraz z pestkami dyni zalać gorącą wodą i odstawić na ok. 20 min. (może być krócej; aż ziarna te zrobią się bardziej miękkie).

Odlać wodę z ziaren, ale niech troszeczkę tej wody zostanie, żeby pasta nie była aż tak bardzo zwarta. Dolać do tego olej i wymieszać. Następnie posypać to przyprawą do masła według uznania - ja lubię wyrazisty smak, więc daję sporo tej przyprawy. Trzeba smakować w międzyczasie;)) Znów to mieszamy i blenderujemy. Smacznego!

Wskazówki i uwagi:

[*] Myślę, że każda kupna też się nada. Ja użyłem ziołową. Zastąpić ją można według uznania, np. przyprawami jakimi się lubi (i pasują do słonecznika) albo zrobić samemu mieszankę z tych składników powyżej.

A jak chodzi o kupne to jest np. "Przyprawa do chleba z masłem" firmy CASABLANKA (z takim wielbłądem na opakowaniu) - ma najlepszy skład (bez glutaminianów) i jest bardzo smaczna.
Nadesłał(a) veganjihad, dnia: Jul 15, 2009
Źródło/autor przepisu: kuchnia eksperymentalna

Twoje zapiski: