puszka.pl - pysznie!

Rodzaj diety: wegańska

Składniki: dla 4 osób

2 litry wody
4 średnie marchewki
1 duża pietruszka
spory kawałek selera
ewentualnie kawałek brukwi
kawałek pora
cebula
parę gałązek kopru
parę gałązek natki pietruszki
gałązka bazylii
sól
pieprz
ewentualnie kostka warzywna

do tego:
makaron, np. nitki
lub ryż
lub kasza mannna

Przygotowanie:

Warzywa (marchewki, pietruszkę, seler i brukiew) obieramy i kroimy na większe kawałki, wrzucamy do gara, zalewamy wodą, dodajemy sól, pora i ewentualnie kostkę i gotujemy.

W tym czasie obieramy cebulę i kładziemy ją na włączonym palniku aż się osmoli. Dodajemy do garnka. Gdy woda się zagotuje zmniejszamy gaz do minimum. Teraz zupka powinna się ważyć pod przykryciem aż warzywa zmiękną, a ponieważ gaz jest mały, trwa to zwykle około 1,5-2 godzin [*].

Posiekać drobno koper i pietruszkę. Pod koniec gotowania wrzucić do rosołu całą gałązkę bazylii (nadaje fajny aromat) i po połowie posiekanego koperku i pietruszki. Gałązkę bazylii należy wyjąć z rosołu gdy zmięknie, bo się rozpadnie. Podawać z makaronem "nitki" posypanym pozostałą częścią kopru i pietruszki.


Można też inaczej:

Wszystkie warzywa zetrzeć na tarce o grubych oczkach, gotować i doprawiać w ten sam sposób, pod koniec gotowania dodać ugotowany wcześniej ryż lub kaszkę mannę. Gdy przyrządzamy zupkę ryżową należy pamiętać, że jeżeli zostawiamy ją na dzień następny, to ryż wciągnie wodę.

Wskazówki i uwagi:

[*] Oczywiście można też zrobić rosół szybciej, podkręcając trochę gaz, ale nie wolno go zagotować, bo stanie się mętny. Jest taka zasada, że im dłużej rosół stoi na malutkim gazie, tym ma pełniejszy smak. Dlatego często nastawiam rosół dzień wcześniej wieczorem, a wyłączam kiedy kładę się spać. Taki rosół jest doskonałym lekarstwem na kaca :)
Nadesłał(a) ryfka, dnia: May 13, 2009
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: