puszka.pl - pysznie!

Klopsiki marchewkowe Radusia :)

Pycha! Jeśliby dodać do tego np. jakieś ziemniaki, to z powodzeniem naje się 5 osób. My zjedliśmy tylko z gotowanym brokułem :) Pasowało super. Życzę smacznego :)


Rodzaj diety: ovo-wege

Składniki: ok. 20 kotlecików sporej wielkości

1/2 kg marchewki
1 cebulka
2 jajka
1/2 szklanki razowej mąki pszennej
1 szklanka mąki grochowej
sól
przyprawy - np. pieprz, przyprawa warzywna (np. Warzywko, jarzynka)
oliwa (olej) do smażenia

Przygotowanie:

Marchewkę obrać i utrzeć na tarce na średnich oczkach, wrzucić do półmiska. Cebulkę drobno pokroić i dodać do marchewki. Wrzucić 2 całe jajka (bez oddzielania żółtka), dobrze wymieszać. Teraz wsypać przyprawy, według uznania. My wrzuciliśmy "Warzywko", sporo pieprzu, trochę soli. Znów porządnie wymieszać. Teraz wsypać mąkę pszenną, wymieszać, a następnie dodawać grochowej cały czas mieszając. Powstanie trochę mokra papka, ale świetnie się klei.

Smażyć trzeba na głębokim tłuszczu (ja uwielbiam oliwę z pestek winogron). Najpierw formować w kulki, po położeniu na patelni trochę przygnieść i rozpłaszczyć. Obrócić, kiedy smażona strona osiągnie śliczny brązowo-czerwonawo-żółty kolorek :).

Wskazówki i uwagi:

Co do wysokiego IG (indeksu glikemicznego) smażonej marchewki, to wydaje mi się, że w połączeniu z mąką razową, grochową, cebulką i brokułami IG będzie znacznie obniżony.
Nadesłał(a) amciak, dnia: Oct 18, 2004
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: