puszka.pl - pysznie!

Quiche "lorraine"

Jest to coś w rodzaju tarty na słono -- niesłodkie ciasto pół- lub francuskie. Tradycyjne nadzienie składa się z jajek, śmietany, żółtego sera, [canzura - składnik niewegetariański ;p] i cebuli, jest to tzw. quiche lorraine, czyli quiche po lotaryńsku. Istnieje też masa wariacji: z pomidorami, szpinakiem, grzybami..


Rodzaj diety: lakto-ovo-wege

Składniki:

ciasto - na formę o średnicy 25 cm
250 gramów mąki
125 gramów
masła
2-3 łyżki kwaśnej śmietany
szczyptę soli

nadzienie
2-3 jajka
kubek śmietany
gałka muszkatołowa
sól i pieprz
około 50g tartego sera (gruyere, comte, raczej ostry)
duża pokrojona cebula

Nadzienie można robić na masę sposobów. W zależości od tego będziemy potrzebować czegoś z poniższej listy:
3-4 pomidory
liście szpinaku z czosnkiem
dodatkowa porcja cebuli
biała część pora - zamiast lub oprócz cebuli
zielona fasolka szparagowa
pieczarki
groszek z kalafiorem, brokułami, soczewicą.

Przygotowanie:

No to zaczniemy od ciasta podstawowego. W zasadzie jest to ciasto półfrancuskie składające się z masła, mąki, odrobiny soli i śmietany. Wariacje przewidują dodanie np. jednego jajka lub tartego żółtego sera, albo nawet użycie ciasta francuskiego 'listkowanego'.
Wszystkie składniki, bardzo zimne, należy posiekać, zagnieść ciasto, uformować kulę, wsadzić do lodówki na kilka godzin. Ciastem wylepić formę do tarty (płaską), lub tortownicę do 1/3 wysokości. Nakłuć widelcem i podpiec przez 10 minut w temperaturze 220 stopni.

Tradycyjne nadzienie quiche lorraine nie jest wegetariańskie (stąd cudzysłów w nazwie), co w niczym nie przeszkadza, żeby nasze było :)
Do tej wielkości placka wystarczą 2-3 jajka roztrzebane z kubkiem śmietany, przyprawione gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Do jajek wrzucamy około 50g tartego sera (gruyere, comte, raczej ostry). Przesmażamy dużą pokrojoną cebulę.
Do wcześniej podpieczonej formy z ciastem wrzucamy cebulę, zalewamy przygotowaną mieszanką jajeczną, posypujemy startym serem i wkładamy do pieca na około 20 minut. Piec też rozgrzany do 220 stopni. Gdy nasz quiche się ładnie zarumieni, wyjmujemy i podajemy z zieloną sałatą z winegretem.

I teraz pora na wariacje. Quiche można przyrządzić na masę sposobów. Moja ulubiona wersja bezmięsna to np. quiche z trzema-czterema pomidorami, pozbawionymi skórki i pokrojonymi w cząstki.
Ze szpinakiem -- liście szpinaku, świeże bądź z puszki, doprawione czosnkiem, układamy na cieście i zalewamy masą jajeczno-śmietanową. Z cebulą też OK. Z porem -- białą część pora dorzucamy zamiast lub oprócz cebuli. Z zieloną fasolką szparagową.
Z pieczarkami. Z groszkiem. Z kalafiorem, brokułami, soczewicą.
Możliwości jest naprawdę wiele, acz ciężko będzie z quiche'a zrobić przepis wegański ;-)
Nadesłał(a) patrycccja, dnia: 2001-01-23 00:00:00.0
Źródło/autor przepisu: na podstawie przepisu z pl.rec.kuchnia, podała: Aneta Baran (baran@mail.cern.ch)

Twoje zapiski: