7746 przepisów wegetariańskich
w tym 4933 wegańskich
napisz do nas pomoc / FAQ

19 maja 2010 - 10 lat serwisu Puszka.pl

Ponad 5200 przepisów w ciągu 10 lat zgromadzili użytkownicy największej w polskim internecie wegetariańskiej książki kucharskiej. Jednak Puszka.pl to serwis nie tylko dla wegetarian, to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zdrowo, smacznie i różnorodnie jeść. Zawiera przepisy niemal na każdą okazję, podzielone na dedykowane, szczegółowe kategorie. Dodatkowym ułatwieniem dla użytkowników jest unikalna wyszukiwarka po składnikach. A wszystko to całkowicie za darmo – w serwisie nie są pobierane żadne opłaty.

Pomysł na Puszkę.pl urodził się z… potrzeby własnej. – To było na początku moich studiów. Potrzebowałam projektu na uczelnię, a z drugiej strony byłam na etapie nauki gotowania – przypomina Patrycja Kazała, pomysłodawczyni i autorka serwisu Puszka.pl. – Oczywiście, miałam od mamy kilka sprawdzonych przepisów, m.in. na moją ulubioną pomidorówkę, ale zbierałam też przepisy z sieci, przede wszystkim z wegetariańskich grup dyskusyjnych. Tyle tylko, że odnajdywanie zapisanej gdzieś w pliku tekstowym receptury okropnie mnie frustrowało. Zdarzało się też, że zanim znalazłam coś odpowiedniego (i o ile w ogóle znalazłam!), już dawno odechciewało mi się gotowania. Naturalnym pomysłem było ułatwienie sobie pracy i napisanie Puszki.pl – dodaje.

Inteligentna wyszukiwarka

Puszka.pl zadebiutowała w sieci 19 maja 2000 r. Niemal natychmiast stała się bardzo popularnym adresem. – Myślę, że serwis wypełnił pewną lukę. To znakomite miejsce dla kulinarnych pasjonatów, którzy cenią dobre receptury, a także chętnie dzielą się swoimi przepisami, zdjęciami potraw czy kucharskimi uwagami. W Puszce znaleźć można także szereg przydatnych informacji, np. jak gotować strączkowe i zboża, albo czym różnią się poszczególne typy mąk – tłumaczy Patrycja Kazała.

Każdy internauta może stać się aktywnym współautorem Puszki – dodawać przepisy, komentować. Dzięki rejestracji w serwisie zyskujemy więcej mozliwości takich jak tworzenie kolekcji ulubionych dań, dodawanie ocen punktowych czy zapamiętywanie przepisów, które chcemy wypróbować. Pozwala także na śledzenie komentarzy do własnych przepisów.

Unikalnym rozwiązaniem Puszki.pl jest jednak wyszukiwarka po składnikach, która łączy w sobie ciekawe funkcjonalności. – Można szukać dań nie tylko według składników pożądanych, ale także określić te, których sobie nie życzymy – tłumaczy Patrycja Kazała. Wyszukiwarka jest na tyle inteligentna, że uwzględnia hierarchię składników (np. "wie", że orzeszki laskowe to orzechy, a te z kolei są bakaliami), jak też możliwość zastąpienia lub pominięcia pewnych składników w poszczególnych przepisach. Dodatkowo, wyszukiwanie receptur można zawęzić do konkretnej, bardzo szczegółowo określonej kategorii. – To zdecydowanie ułatwia wyszukanie interesującego nas dania – podkreśla autorka Puszki.pl. Dodaje jednak, że prace nad inteligentną wyszukiwarką wciąż trwają. Jak dotąd, udało się jej zindeksować dopiero połowę wszystkich przepisów. A tych jest już ponad 5200! Puszka zdecydowanie zatem obala mit, że wegetarianie nie mają co jeść. Gdyby ktoś chciał wypróbować po jednym „puszkowym” przepisie każdego dnia, miałby zajęcie na 14 lat.

Puszka się rozwija

W ciągu 10 lat istnienia Puszka.pl zyskała zupełnie nowy wygląd i bardzo wiele nowych rozwiązań. Ale to nie koniec zmian. – Na bieżąco pracuję nad drobniejszymi usprawnieniami serwisu, jak np. zapamiętywanie zalogowanego użytkownika. Chciałabym także zmodyfikować sposób oceniania przepisów czy tworzenia listy ulubionych potraw. W planach jest też odświeżenie szaty graficznej, a w dłuższej perspektywie – stworzenie zupełnie nowych narzędzi, jak np. polecania przepisów na podstawie preferencji smakowych danego użytkownika – wymienia Patrycja Kazała. Integralną częścią serwisu będą też porady dotyczące poszczególnych składników, sprzętu i sztuki kulinarnej. Naturalnym przedłużeniem obecnego systemu komentarzy będzie forum Puszki.pl. Ma ono służyć nie tylko kontaktom z użytkownikami, ale także sprzyjać wymianie przepisów i doświadczeń.

Wokół Puszki.pl powstaje też społeczność internetowa. Od marca br. w popularnym serwisie Facebook, Puszka.pl zgromadziła już ponad 1000 fanów.

Ważne liczby

  • Rocznie w Puszce.pl przybywa ponad 500 przepisów.
  • Gdyby ktoś chciał wypróbować po jednym "puszkowym" przepisie każdego dnia, miałby zajęcie na 14 lat!
  • Ponad połowa przepisów to dania wegańskie, czyli takie, które nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego.
  • Najpopularniejsza w Puszce.pl receptura na "Chleb - najprostszy przepis - bez wyrabiania!" została wyświetlona w przeciągu ostatniego roku aż 57250 razy! Przepis wydrukowano ponad 820 razy.
  • Każdego dnia Puszka.pl notuje ok. 3,5-4 tys. odwiedzin (dane wg. Google Analytics).
  • W Puszce zarejestrowało się dotychczas ponad 2000 użytkowników.
  • Wokół Puszki.pl powstaje też społeczność internetowa. Od marca br. w popularnym serwisie Facebook, Puszka.pl zgromadziła ponad 1000 fanów.

Krótka historia

19 maja 2000 r. powstała pierwsza wersja serwisu pod adresem puszkkka.spinacz.pl
14 maja 2006 r. została zarejestrowana domena puszka.pl
W marcu 2008 r. wystartowała Puszka 2.0, wzbogacona o nowe funkcjonalności.
Od maja 2010 r. użytkownicy serwisu mogą korzystać z inteligentnej wyszukiwarki po składnikach.






 
© 2000-2018 puszka.pl | napisz do nas