puszka.pl - pysznie!

Zupa szczawiowa z tofu

Bez jajek, bez mlecznej śmietany... za to ze śmietaną słonecznikową lub z tofu i dodatkowo tofu pokrojonym w kostkę. Proste! :) Tofu, zwł. to wyprodukowane przy użyciu soli wapniowych, jest bardzo dobrym źródłem wapnia. Słonecznik zawiera go mniej, ale też nie jest źle. To ważne przy zupie szczawiowej, bo wapń równoważy kwas szczawiowy.


Rodzaj diety: wegańska

Składniki:

bulion, najlepiej domowy (wystarczy wersja ekspresowa z wykorzystaniem pora, najlepiej przygotowana z dodatkiem i ziela i listka laurowego)
szczaw
cebula
sól
pieprz
sos sojowy (opcjonalnie)
na śmietanę: ziarno słonecznika lub tofu naturalne lub silken tofu
do podania: tofu naturalne lub wędzone lub inne smakowe

Przygotowanie:

Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, podsmażamy posiekaną cebulę. Dodajemy do garnka z bulionem. Dodajemy też umyty i posiekany w paski szczaw. Gotujemy.

W międzyczasie przygotowujemy śmietanę. Słonecznik namaczamy we wrzątku na co najmniej 15 min., a następnie mielimy w blenderze z dodatkiem wody. Tofu miksujemy w blenderze aż do uzyskania idealnie śmietankowej, jednolitej konsystencji.

Zupę doprawiamy do smaku (najpierw sos sojowy i dopiero sól, żeby nie przesolić) i zabielamy śmietaną. Na talerzu dodajemy pokrojone w kostkę tofu.

Wskazówki i uwagi:

Oryginalne pomysły na śmietanę zobacz w oddzielnych przepisach: śmietana słonecznikowa oraz śmietana z tofu. Śmietana do zupy nie musi być niczym doprawiana - ważne, żeby była biała, dość gęsta i przede wszystkim zmielona na gładko!

Zupę można też ukonkretnić ziemniakami lub ryżem lub kaszą, np. jaglaną.
Nadesłał(a) ~zaraz, dnia: Jul 16, 2013
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: