puszka.pl - pysznie!

Szyszki lub jeżyki z masłem orzechowym (vegan, bezglutenowe)

Dzieciaki z przyjemnością będą pomagały przy przygotowaniach i lepieniu. Nie mówiąc o zajadaniu :D Zależy od wielości rączek i tego, co się komu ulepi - wyjdą szyszki albo jeżyki ;) Całkiem zdrowe, jak na słodycze. Na pewno duuuużo zdrowsze niż tradycyjne - z cukierkami i masłem lub margaryną...


Rodzaj diety: wegańska

Składniki:

5-6 szkl. (90-100 g) dmuchanego ryżu (lub innych ekspandowanych, czyli dmuchanych, ziaren bez cukru i soli - o ile jakieś uda nam się kupić)
3/4 szkl. pokruszonej czekolady deserowej (tabliczka 100 g) lub czipsów czeko
1 łyżeczka oleju
1/3 szkl. cukru zwykłego lub nierafinowanego (lub mniej)
3/4 szkl. (3-4 pełniejsze łyżki, ok. 170 g) masła orzechowego lub migdałowego, raczej kremowego, nie chrupiącego

Przygotowanie:

Dzieciaki rozprawiają się z czekoladą krusząc ją na dowolnie małe kawałki. Młotek się przyda, o ile zawiniemy czekoladę w ściereczkę (w opakowaniu oczywiście). Albo łamiemy po prostu na kostki. Wszystko wędruje do sporej miski razem z łyżeczką oleju.

Dorośli (lub starsze dzieciaki) topią czekoladę w mikrofali (niska moc! ok. 3 min. na 350W) lub w kąpieli wodnej. Kiedy będzie gotowa, dodają masło orzechowe i cukier - mieszają z grubsza. Kiedy masło się rozgrzeje, mieszamy wszystko aż do uzyskania jednolitej, półpłynnej konsystencji. Cukier powinien się rozpuścić.

Dzieciaki odmierzają dmuchany ryż i wsypują do miski. Teraz całość trzeba wymieszać, żeby ryż dokładnie oblepił się masą czekoladowo-orzechową.

I lepimy! Jak kto potrafi. Dłonie można zanurzać w chłodnej wodzie zanim zaczniemy lepić kolejne kulki. Szyszki powinny być zwarte i owalne. Jeżyki wręcz przeciwnie ;) Kto z dorosłych nie chce się brudzić, może nabierać masę łyżką i przekładać na papier do pieczenia lub talerz.

Po min. kwadransie w zamrażarce lub dłuższym czasie w lodówce szyszunie są gotowe.
Nadesłał(a) admin, dnia: Jun 21, 2013
Źródło/autor przepisu: Przepis konkursowy nadesłany przez Joasię z Warszawy

Twoje zapiski: