puszka.pl - pysznie!

Pita - chlebki z piekarnika

Placki do nadziewania - jak niewielkim kosztem przygotować podstawę dla wielu pysznych dań :)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: 10

0,5 kg mąki pszennej - może być biała lub pół na pół z razową
40 g drożdży świeżych
1 łyżka oleju lub oliwy
1 łyżeczka soli
300 ml ciepłej wody

Przygotowanie:

Drożdże wymieszać z wodą i połową mąki, aby uzyskać gładką masę. Pozostawić do wyrośnięcia na 10-15 minut, aby przekonać się, czy drożdże pracują. Po tym czasie dodać pozostałe składniki i ugnieść ciasto - przynajmniej na tyle, żeby nie przyklejało się do rąk. Zasadą jest jednak, że im dłużej wyrabia się ciasto, tym jest lepsze - ponadto rosną nam przy tym bicepsy ;)

Po dokładnym wyrobieniu ciasto odstawić do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość - zazwyczaj nie trwa to dłużej niż pół godziny. Ciasto wyłożyć na stolnicę wysypaną mąką i podzielić na 10 równych kawałków. Każdy z kawałków rozwałkować na płaski, okrągły placek tak, aby pozbyć się bąbelków powietrza. W tym czasie można powoli już włączać piekarnik tak, aby zdążył rozgrzać się do temperatury ponad 200 st. C. Placki rozłożyć na blaszce do pieczenia (raczej na dwóch...) i przykryć bawełnianą ściereczką. Po 10 minutach placki delikatnie przewrócić na drugą stronę i pozostawić pod ściereczką na kolejne 10 minut. Placki wstawić do piekarnika na 5-6 minut i obserwować jak nadymają się jak małe baloniki! Upieczone placki odstawić do ostygnięcia lub od razu nadziewać.

Wskazówki i uwagi:

Bardzo ważna jest odpowiednia ilość wody oraz jej temperatura - lekko ciepła!

Idealna temperatura do pieczenia pity to ponoć 220 stopni - ale mój piekarnik nie ma takich osiągów i mogę polecić również temperaturę 200 stopni :)

Placki nie zawsze wyrastają tak, jak powinny - za pierwszym moim pieczeniem nadęło się tylko 2/3 placków. Pozostałe były jednak smaczne jako bułeczki :)
Nadesłał(a) ~znikam, dnia: Dec 22, 2012
Źródło/autor przepisu: przepis z forum smaczny.pl - zmodyfikowany przeze mnie

Twoje zapiski: