puszka.pl - pysznie!

Czekoladowy domowy makaron z truskawkowym sosem

Przyznam szczerze, że od tradycyjnego makaronu z truskawkami (czy innymi owocami) zawsze mnie odrzucało. Po prostu. Wymyśliłam więc sposób, jak "oswoić" makaron z owocami. Dodać do ciasta na makaron kakao - proste! :) Zachęca wizualnie - nawet ta mniej elegancka, "kluchowa" wersja! Jak nie damy za mało kakao, to makaron będzie niemal czarny ;)


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: 1

100 g mąki
50 ml wody
łyżeczka cukru
łyżeczka mąki ziemniaczanej
łyżka kakao (spora)
malutka szczypta soli

75 g truskawek

Przygotowanie:

Suche składniki na ciasto mieszamy, zalewamy wodą (ja zalewałam wrzątkiem) i zagniatamy. Można podsypywać mąką, wałkować i ciąć, ale szybsze (choć mniej eleganckie) jest odrywanie kawałków masy i wrzucanie na wrzątek. Jak wypłynie na wierzch, pogotować jeszcze ze 2-3 minuty i łowić :)

Truskawki rozgniatamy widelcem (bardziej eleganckie będzie zmiksowanie :D ). Można posłodzić, mi akurat wystarcza ich naturalna słodycz.

Wskazówki i uwagi:

Wersja z wałkowaniem makaronu jest oczywiście dłuższa. Należy ciasto rozwałkować, pociąć na paski czy w inne nitki, gwiazdki, czy co nam do głowy przyjdzie :) Jak ktoś ma taką specjalną maszynkę, to też może użyć i za jej pomocą zrobić makaron :)

Zamiast (lub oprócz) truskawek można dodać jagody, maliny czy dowolnie inne owoce. Podejrzewam, że z zielonym sosem z kiwi wyglądałby równie dobrze :)
Nadesłał(a) Luna7, dnia: Jun 7, 2012
Źródło/autor przepisu: przepis własny

Twoje zapiski: