puszka.pl - pysznie!

Seitan czyli chińskie "mięso"

Seitan jest w przygotowaniu nietrudny, lecz trochę czasochłonny. Nie należy przesadzać z objadaniem się seitanem ze względu na wysoką zawartość białka (jest to po prostu przyprawiony gluten). Można go piec, smażyć, grillować, wędzić itd. A później podawać z ryżem, z ziemniakami, z chlebem, jak kto woli. Bardzo dobry jest wystudzony seitan w bułce z warzywami i sosem. Smacznego!


Rodzaj diety: wegańska

Składniki:

mąka pszenna
woda
przyprawy, wskazany jest sos sojowy
olej lub oliwa

Przygotowanie:

Dowolną ilość mąki zagnieść w misce lub dużym garnku tak, aby ciasto kleiło się do rąk, ale nie rozlewało się. Zostawić na pół godziny. Ciasto zalać wodą i jednostajnie ugniatać tak, żeby masa pozostała w jednym kawałku. Gdy na dłoniach pojawi się biały osad, wodę wylać i wlać czystą wodę i tak w kółko, aż z masy zostanie żółtawa, gumiasta kula. Będzie znaczyło to, że otrzymaliśmy już gluten. Pod koniec można robić to w durszlaku.

Następnie gumiastą kulę gotować w mocno osolonej wodzie (gdy wypłynie na wierzch, gotować jeszcze około 15 min.). Po wyjęciu zauważymy, że seitan fakturą i innymi parametrami fizycznymi przypomina mięso. Teraz seitan porozrywać lub pociąć na dowolnej wielkości kawałki, natrzeć przyprawami i oliwą (przyprawy dobrać dowolnie, wskazany jest sos sojowy). Gdy chcemy, żeby seitan jeszcze bardziej przesiąknął przyprawami, przyrządzamy marynatę z oliwy i przypraw i zostawiamy w niej seitanowe kawałki na kilka godzin.

GO xV(E)G(A)Nx

Wskazówki i uwagi:

Przy ugniataniu uzbroić się w cierpliwość i najlepiej robić to w wannie - plamy są trudne do pozbycia się, w związku z czym najlepiej też ubrać się na roboczo :-).

Przy gotowaniu seitan powiększy się nieco, więc lepiej gotować go w większym garnku. Po wyjęciu z garnka ostudzić w zimnej wodzie. Uważać przy krojeniu, bo w środku seitan będzie jeszcze gorący.

Ze względu na 100% zawartość glutenu nie wskazane dla alergików. W ogóle potrawa ta nie jest zbyt zdrowa, więc sugeruję nie spożywać jej zbyt często.
Nadesłał(a) ~xSx, dnia: Aug 1, 2008
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: