puszka.pl - pysznie!

Ogórki kiszone (na pewno sie udadzą)

Ten przepis w naszej rodzinie jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i zawsze się udaje. Nie ma cudów :))


Rodzaj diety: wegańska

Składniki: na ok. 5 słoików 2-litrowych

5 kg ogórków
0,5 dużego lub 1 mały korzeń chrzanu
czosnek wg. uznania (ja daję ok. 3-4 ząbki na słoik)
sporo kopru

zalewa:
na litr wody dajemy 3 łyżki soli, czyli w tym wypadku ok. 5 litrów wody i 15 łyżek soli (ja zawsze na wszelki wypadek robię 6 litrów ;))

Przygotowanie:

Ogórki wyczyścić, chrzan obrać, pokroić w paski, czosnek obrać, z kopru pourywać co się da :)), łodygi są również aromatyczne, dlatego jak braknie kwiatu kopru, to można też i łodyżki pourywać i dodać do słoików.

Słoiki i pokrywki dobrze wymyć i wytrzeć do sucha. Słoiki napełnić ogórkami, nie za ciasno, i przekładać koprem, czosnkiem i chrzanem. Kopru dać sporo, tak żeby słoiki były nim dobrze "napełnione", gdyż czym więcej przypraw i ziół, tym ogórki będą bardziej aromatyczne. Ale nie przesadzać ;))

Wodę zagotować, ostudzić i osolić. Woda musi dobrze wystygnąć - najlepiej, żeby przy zalewaniu była już zimna, może być letnia, ale nie gorąca, inaczej się ogórki zaparzą i nie wyjdą. Zalać tak, aby ogórki i koper na górze były całkiem przykryte. Zakręcić.

Po jakimś czasie ogórki uniosą się lekko do góry - to znak, że słoiki są szczelne. U mnie słoiki stoją w sypialni, nie ma tam za dużych różnic w temperaturze i spokojnie się kiszą. No i teraz już się nie ma czego bać, wyjdą na pewno :)))

Wskazówki i uwagi:

A, i jeszcze jedno, najlepsze są ogórki jasne, ponieważ te ciemne mają delikatną skórkę i nie wytrzymują tak długo jak te jasne. Miłego kiszenia:)
Nadesłał(a) ~Carinka, dnia: Aug 4, 2004
Przepis nie został skopiowany z żadnej publikacji, papierowej ani elektronicznej.

Twoje zapiski: