puszka.pl - pysznie!

Szarlotka, śliwkowiec lub marchewkowiec

Ula: "Zawsze się udaje. Jest bardzo prosta w robieniu."


Rodzaj diety: lakto-wege

Składniki:

ok. 1 kg tartych jabłek, zamiennie mogą być śliwki lub marchewka
ew. cynamon
mogą być bakalie (orzechy, rodzynki)

szklanka mąki
szklanka cukru
szklanka kaszy manny
proszek do pieczenia
pół paczki zamrożonej margaryny lub masła

Przygotowanie:

Do jednej miski sypiemy mąkę, kaszę mannę, cukier, proszek do pieczenia (jeśli pieczemy w większym piekarniku, każdą ilość podwajamy) i mieszamy dokładnie. W innej misce trzemy jabłka (mają być bez cukru).

Formę, w której będziemy piec, pokrywamy cieniutką warstewką oleju i posypujemy troszkę kaszą manną (aby nie przypalić) i wysypujemy na nią około 1 szklanki sypkiej mieszanki - ma ona pokryć dno tacy na wysokość 1 cm. Na tą mieszankę kładziemy cześć potartych jabłek, które wznoszą się na 3-4 cm. Znowu posypujemy mieszanką tak, aby przykryć jabłka warstwą do 1 cm. (gdyż im mniej "ciasta", tym delikatniejsze wychodzi ciasto). Kładziemy pozostałe jabłka i znów zasypujemy masą. Wyjmujemy z zamrażalnika pół kostki masła lub margaryny i ścierając na tarce zasypujemy nasze ciasto.

Wkładamy do piekarnika na 40-50 min. Lepiej jeść jak troszkę ostygnie :) Życzę smacznego :)

Wskazówki i uwagi:

- Masło jest potrzebne jako składnik spajający całą masę (zamiast jajka), inaczej ciasto nie będzie się trzymać (próbowałam : )
- Jedną z warstw jabłek można posypać cynamonem lub inną przyprawą wedle gustu, a także dodać orzechy, bakalie itd.
- Po około 25 min. pieczenia, gdy masło stopnieje, powierzchnię szarlotki można posmarować jakimś powidłem albo polać sokiem (np. ananasowym lub z aronii (pycha), wtedy ciasto nie jest takie suche), choć to zależy, jak grubą warstwę ciasta położysz.
- W robieniu tej szarlotki można improwizować - zamiast jabłek dać śliwki (będzie śliwkowiec - przepyszny!) albo gotowaną na słodko potartą marchewkę.

Do uwag Uli dodam, że w razie wątpliwości można posiłkować się prawie identycznym przepisem na szarlotkę Wandy (sypaną). Ważną informacją jest np. że należy użyć 1 łyżeczkę proszku, a szarlotkę piec w 180°C. No i można zrobić wersję wegańską z olejem zamiast masła!
Nadesłał(a) admin, dnia: Nov 5, 2001
Źródło/autor przepisu: przepis nadeslala Ula

Twoje zapiski: