puszka.pl - pysznie!

Kwas chlebowy - oryginalna recepta (ze słodem zbożowym, miętą i białą melasą)


Rodzaj diety: wegańska & RAW

Składniki:

1 kg rozdrobionego żytniego słodu
300 g rozdrobionego jęczmiennego słodu
- nie chodzi o syrop słodowy, tylko zmielone, skiełkowane ziarna - patrz: słód ze skiełkowanego jęczmienia lub pszenicy (do nabycia również np. przez internet)
3 + 16 + 15 l wody
600 g żytniej mąki
130 g żytnich sucharów
80 g suchego żytniego chleba
30 g mięty
1 kg białej melasy na na 30 l kwasu

Przygotowanie:

Ze słodu, mąki i 3 l gorącej wody zamieszać ciasto bez klumpów. Przykryć czystą szmatką i dać się wystać w ciągu godziny.

Następnie ciasto przełożyć w ogniotrwałe naczynie, przykryć przykrywką i wstawić do gorącego piekarnika ażeby go uparzyć. Po uparzeniu ciasto zamieszać, odskrobać od ścianek, dolać wrzątku i pozostawić przez dobę.

Wyłożyć ciasto do kadzi fermentacyjnej, zalać 16 l gorącej wody, wsypać tam tłuczone suchary i chleb. Wytworzoną masę dobrze wymieszać i pozostawić na 6-10 godzin do ustania się.

Kiedy gęsta masa osiądzie, a brzeczka zacnie brodzić, trzeba powoli zlać brzeczkę do wyparzonej i czystej beczułki. Do pozostałej gęszczy ponownie wlać 15 l gorącej wody i pozostawić na 2-3 godziny. Potem brzeczkę też wlać do beczułki. Kwaśną brzeczkę wymieszać z wyciągiem mięty i melasą. Wszystko pozostawić na jedną dobę.

Następnie beczułkę przenieść w zimne miejsce. Kiedy fermentacja zrobi się bardziej spokojna, do kwasu dodać białą melasę (1 kg na 30 l kwasu). Otwór w beczce zatkać drewnianym korkiem. Za 3-4 dni kwas jest już zdatny do użytku. W lodówce kwas można przechowywać kilka miesięcy w butelkach.
Nadesłał(a) Rena, dnia: 2001-02-25 00:00:00.0
Źródło/autor przepisu: gr.dyskusyjna pl.rec.kuchnia, autor: e. taranov

Twoje zapiski: